سازمان اقدام آشکار جهانی

راﻫﻨﻤﺎی اﻣﻨﯿﺖ دﯾﺠﯿﺘﺎل ﺑﺮای وﺳﺎﯾﻞ اﻟﮑﱰوﻧﯿﮑﯽ

راﻫﻨﻤﺎی اﻣﻨﯿﺖ دﯾﺠﯿﺘﺎل ﺑﺮای وﺳﺎﯾﻞ اﻟﮑﱰوﻧﯿﮑﯽ

آشنایی در شبکه های اجتماعی

یکی از نیازهای عموم افراد جامعه دوست‌یابی است و به خاطر برطرف کردن همین نیاز اکثر ارتباطات در فضای مجازی این است که دوست بشویم، حرف بزنیم،قرار ملاقات بگذاریم و از این قبیل.

يكي از روش‌هاي جديد دوست‌يابي و ايجاد ارتباط با سايرين، استفاده از اينترنت است. در اين جا اتاق‌های گفتگو كه به چت روم معروف‌اند بيشترين نقش را ايفا مي‌كنند. با اندک نگاهی به فضای مجازی، به ویژه سایت‌های اجتماعی و دوست‌یابی سرگردانی بسیار زیادی در بین کاربران را مشاهده می‌کنیم و برای دنیای مجازی و زندگی مجازی و تنظیم رابطه‌ها، هنوز برنامه درستی تنظیم نکرده‌ایم.

در دنیای امروزی اغلب روابط و آشنایی‌هادر محیط مجازی شکل می‌گیرد. گاها دیده شده که دوستی‌های ساده به خواستگاری و ازدواج هم ختم می شود. البته برخی مواقع هم در شبکه های اجتماعی فقط افراد در دوستی اجتماعی می مانند و یا روابط موفقی را تجربه نمی کنند.

این نحوه آشنایی برای افراد دگرباش بیشتر مرسوم است .چون زندگی دگرباشان جنسی با زندگی مردم  عامه جامعه بسیار متفاوت است‌ .اغلب دگرباشان جنسی از طرف خانواده و اجتماع پذیرفته نمی شوند و بخاطر ترس از هرگونه مجازات و برخورد نامناسب در بیشتر مواقع آشکار نیستند.از این رو آشنایی های فامیلی و سنتی برای آنها به ندرت اتفاق می افتد‌.در این ملاقات های مجازی نکاتی هست که منجر به آشنایی های موفق و حداقل بی خطر شود.

معمولا اولین موضوع که کششی دوطرفه بین طرفین ایجاد می کند تصاویر یا نمادهایی هست که نشان بر دگرباش بودن دارد. مانند  پرچم رنگین کمانی،علامت رنگین کمان یا نمادهای همجنسگرایی (زنان_مردان) دوجنسگرایی ‌و ….

اغلب افراد در کنار اکانت اصلی خود که شامل نام و نام خانوادگی آنها می باشد برای حفظ امنیت دارای یک اکانت غیر واقعی هستند.که در این صورت می توانند راحت در مورد گرایش جنسی،  جنسیت و محل زندگی خود صحبت کنند.در این نوع آشنایی ها هیچ لزومی ندارد که از ابتدا با نام حقیقی و عکس خود وارد گفتگو شویم .برای حفظ امنیت در وحله اول می توانیم از نامی مستعار و تصویری (با نماد دگرباش) برای پروفایل خود استفاده کنیم‌‌.

عموما گفتگو را با ذکر جنسیت و گرایش جنسی شروع می کنیم و همچنین میتوانیم در مورد سن و علاقه مندی ها صحبت کنیم .بهتر است تا اطمینان کامل کسب نکرده ایم از گفتن محل زندگی و دادن شماره تلفن به طرف مقابل خودداری کنیم .

کسب این اعتماد معمولا در جلسات اولیه اتفاق نمی افتد.پس بهتر است که عحله نکنیم.

لازم است بدانیم‌ که هر فردی مسول مراقبت از حریم شخصی خودش است و تا زمانی که احساس راحتی و امنیت ندارد نباید هیچ گونه اطلاعاتی از خود و خانواده را در اختیار طرف مقابل قرار دهد.در میان این اکانت های که به ظاهر دگرباش هستن گاهی افراد غیر دگرباش و حتی هموفوبیک هم‌ میتوانند پشت هر اکانتی قرار بگیرند.صرفا این کار برای آنها جنبه سرگرمی و کنجکاوی دارد.باید نسبت به این موضوع هوشیار باشیم در گفتگوهای اولیه لزومی ندارد درد و دل کنیم و یا مدرک و سندی یا ویدیو و صدایی از خودمان ارسال کنیم . یادمان باشد که در دنیای مجازی هرچیزی قابل ذخیره کردن و اسکرین شات گرفتن است و هراطلاعاتی که ارسال شد قابل پس گرفتن نیست. پس بهتر است در حد امکان از خودمان در برابر چنین حوادثی مراقبت کنیم‌. این آشنایی گاهی از محیطی مثل فیس بوک یا اینستاگرام به محیط دیگری مثل تلگرام انتقال داده میشود .این نباید در ما ایجاد صمیمیت کاذب یا اعتماد کاذب کند. ما باید مراقب باشیم‌ و بدانیم که هیچ‌کسی نمیتواند ما را وادار به انجام دادن کاری بر خلاف میل شخصی امان کند.این‌ ما هستیم که انتخاب میکنیم که چه اطلاعاتی را در اختیار چه افرادی درشبکه های اجتماعی قرار دهیم .

 

اگر مایل هستیم ملاقات های بعدی را بصورت حضوری و در محیط غیر مجازی انجام دهیم بهتر هست در مکانهای عمومی و شولوغ مثل کافی شاپ ها رستوران ها یا پارک ها باشد. هرگز به محیط های خلوت و دور از محل زندگی برای ملاقات نروید. قبل از رفتن به اولین قرار ملاقات یک دوست یا کسی که به او اطمینان دارید را در جریان چنین ملاقاتی و محل دقیق ملاقات قرار دهید.بهتر است در مورد شغل خود و خانواده (خصوصا  مشاغل دولتی) هیچ صحبتی نکنید و از دادن آدرس محل کار و محل زندگی خوداری کنید.از رفتن به منزل و محل کار افرادی که در شبکه های اجتماعی با آنها روبرو می شویم‌ خوداری کنیم‌.در ملاقات های حضوری اگر احساس خطر کردیم می توانیم بدون هیچ تعارفی محل ملاقات را ترک کنیم‌.

 

چه بسا افراد زیادی در شبکه های مجازی مورد سو استفاده های جنسی،مالی،اجتماعی و… قرار گرفته اند.

با ارسال عکس و اعتماد به طرف مقابل مورد تهدید قرار گرفته اند و بهای سنگینی هم پرداخت کرده اند یا با به اشتراک گذاشتن محل زندگی برای همیشه شغل خود را از دست داده و آسیب های اجتماعی جدی به انها وارد شده است.

ما می توانیم با هوشیاری و استفاده از تجربه دوستان خود روابط و آشنایی های  سالم و بی خطری را تجربه کنیم

 

نارسیس امیدوار