سازمان اقدام آشکار جهانی

فعالیت‌های ما

اهداف و فعالیت‌های سازمان اقدام آشکار جهانی (OutRight Action International)

ما بر پایه ارزش‌های راستی‌، برابری، احترام، تفاوت و همکاری، فعالیت خودمان را متمرکز بر ارتقای زندگی آنانی قرار داده‌ایم که شاهد تبعیض و سوءرفتار دیگران هستند، چون هویت یا گرایش جنسی متفاوتی از بقیه جامعه خود دارند یا بیانی متفاوت از جنسیت بقیه را در زندگی روزمره خود، اختیار کرده‌اند. بر این اساس، ما خواستار این هستیم تا در سراسر جهان، یعنی در همه‌جا، شاهد رسیدن به حقوق بشر برای تمامی انسان‌ها باشیم.

رسیدن به اهداف مورد نظر ما، نیازمند ایجاد و توسعه جنبش‌های طرفدار حقوق بشر در سرتاسر کره خاکی است، برای همین، ایجاد همکاری‌های مشترک در قلب فعالیت‌های ما قرار دارد. ما در کنار شُرکای کاری خود گام برمی‌داریم تا به فعالان موجود کمک کنیم قدرت بیشتری بیابند و به مقابله با خشونت‌ها علیه حقوق بشر در سرزمین خود بروند. ما همچنین ارتباط همکارهای خود با عرصه گسترده‌تری از فعالیت در زمینه حقوق بشر را امکان‌پذیر می‌سازیم – شامل بر امکان دستیابی مستقیم به ساختارهای سازمان ملل متحد یا سازمان‌های غیر انتفاعی (NGOs) در سطح منطقه‌ای یا در سطح جهانی. ما با فعالیت مشترک با همکاران‌مان، امکان سطح گسترده‌تری از حضور برای خشونت‌ها علیه حقوق بشر را فراهم می‌آوریم و این کار را با استفاده از نظارت و ثبت سوءرفتارها و همچنین با پاسخ به موارد اضطراری حقوق بشری انجام می‌دهیم. ما ثابت‌قدم در کنار آنانی ایستاده‌ایم که می‌خواهند قوانین تبعیض‌آمیز را تغییر دهند و سیاست‌های تاثیرگذار بر جوامع امروزی ما را ارتقا بخشند.

چهار هدف عمده، به کار و فعالیت ما شکل می‌دهد: ما تلاش می‌کنیم تا قوانین، سیاست‌ها و فعالیت‌های تبعیض‌آمیز را تغییر بدهیم، مواردی مانند قوانین لواط که به پلیس و دیگر مقامات حکومتی اجازه می‌دهد تا علیه ما سوءرفتار داشته باشند، ما را آزار دهند، از ما اخاذی کنند، ما را به زندان بیاندازند یا اعدام کنند. ما حامی تصویب و اجرایی شدن قوانین، فعالیت‌ها و سیاست‌های ضد تبعیض هستیم تا بتوانیم دنیایی بسازیم که منصف و برابر باشد. ما تلاش می‌کنیم تا سطح خشونت‌های خانوادگی، اجتماعی و حکومتی را کاهش دهیم، همچنین تلاش می‌کنیم تا در سطح جامعه تمامی أشکال خشونت علیه اشخاص را محکوم کنیم، بخصوص وقتی که این خشونت به‌خاطر هویت جنسی، گرایش جنسی یا بیان جنسیتی افراد باشد. همچنین ما فعالانه خواستار ترقی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی افراد هستیم، مواردی که مرتبط به کاریابی، خانه داشتن، حق تحصیل و حق سلامت و بهداشت افراد می‌شود.

فعالیت ما برای زندگی امروز، الزامی بی‌چون و چرا است؛ امروزه بیشتر از 80 کشور جهان هنوز به‌خاطر رفتارهای همجنس‌خواهانه رضایت‌مندانه، افراد را مجازات می‌کنند. هر روز در کشورهایی در جهان امروز، از برزیل گرفته تا بوتسوانا، بلغارستان تا بنگلادش، انسان‌ها در ارتباط با مسائل جنسی و جنسیتی بازداشت می‌شوند، مجبور به درمان‌های روانی می‌شوند یا مجبور به ازدواج می‌شوند، از حقوق اولیه خود برای داشتن شغل محروم می‌شوند، از حق سلامت و بهداشت خود محروم می‌‌گردند و حق داشتن فرزند را از دست می‌دهند، با خشونت تمام مورد حمله دیگران قرار می‌گیرند، شکنجه می‌شوند و حتی به قتل می‌رسند.

ما تلاش می‌کنیم درکی پویا از هویت را در کار و فعالیت خود، همراه سازیم. ما حامی افرادی هستیم که خشونت را علیه حقوق طبیعی خود تجربه کرده‌اند، آن هم بر پایه صرف حقیقیت وجودی‌شان یا صرف هویت جنسی‌شان، گرایش جنسی‌شان یا بیان جنسیتی‌شان. معنای این گفته این است که ما با آن‌هایی که خود را لزبین، گی، دوجنس‌گرا، تراجنسی یا دوجنسی شناخته‌اند کار می‌کنیم (LGBTI یا همان دگرباشان جنسی) و با آنانی همراهیم که هویت‌هایشان برابر نمونه دگرباشان جنسی نیست، مانند آنانی که خود را tongzhi[1] یا hijra[2] می‌خوانند.

ما به امید روزی کار و فعالیت می‌کنیم که مردم با سکسوالیته‌های مختلف بتوانند در زندگی خود شکوفا بشوند. ما به امید روزی کار می‌کنیم که زندگی تمام انسان‌ها ارج نهاده شود و با تمامی انسان‌ها با وقار و احترام رفتار شود. ما به امید روزی کار می‌کنیم که عدالت تبدیل به واقعیت شده باشد، آن هم در هر‌جایی.