سازمان اقدام آشکار جهانی

برای اولین مرتبه‌ شورای امنیت سازمان ملل در موضوع خشونت علیه دگرباشان جنسی تشکیل جلسه داد: با تمرکز بر فعالیت‌های داعش در عراق و سوریه (24 آگوست 2015)

بیانیه‌ی مطبوعاتی برای انتشار فوری
تماس: سوزان تریمل strimel@outrightinternational.org

لینک به آدرس خبر در سایت انگلیسی سازمان اقدام آشکار

(نیویورک) – جسیکا استرن، مدیر اجرایی سازمان اقدام آشکار جهانی (OutRight Action International)، پیش از نشست تاریخی شورای امنیت سازمان ملل در موضوع اطلاع‌رسانی نسبت به خشونت علیه دگرباشان جنسی توسط داعش، در یک سخنرانی توجیهی به دولت‌های حاضر خاطر نشان کرد: «زمان آن رسیده تا فورا برای محافظت از افرادی که تحت اذیت‌ها و احتمال افراطی‌ترین روش‌های اعدام توسط تندروها در عراق و سوریه هستند، کاری انجام گیرد.»
استرن شورای امنیت را نسبت به خشونت علیه دگرباشان جنسی توسط داعش در مناطق تحت سلطه‌ی آنان در عراق و سوریه آگاه کرد و چهارچوب گام‌هایی فوری برای حفاظت از این افراد که بیشترین آسیب‌پذیری را در این منطقه دارند، بازگو کرد.
جسیکا استرن همچنین در یک خبر کوتاه بعد از نشستِ برگزار شده پشت درب‌های بسته‎ی شورای امنیت گفت: «با توجه به تندروی‌ها و حملات مختلف و مکرر علیه دگرباشان جنسی، ما فکر می‌کنیم این یکی از با اهمیت‌ترین موضوع‌ها برای شورای امنیت است و این شورا بایستی فورا نسبت به آن کاری انجام دهد.»
استرن همچنین بر اساس اینکه چه مقدار این نشست پیش‌گامانه شورای امنیت، دولت‌ها را در این زمینه به پرسش وا خواهد داشت، اضافه کرد: «امروز دری باز شده بود و اکنون ما باید بفهمیم زمانی که ما از آن در عبور می‌کنیم، چه اتفاقی می‌افتد.»
در طول نشست شورای امنیت، دو مرد که هدف آزار داعش قرار گرفته بودند، تجربیاتشان را در این شورا مطرح کردند. یکی از آنها از عراقی و دیگری سوری است. عدنان از عراق از طریق تلفن با شورا گفتگو کرد تا به دلیل مسائل امنیتی، هویتش فاش نشود.
سازمان اقدام آشکار، نمایه‌ای از کشتار 30 نفر توسط داعش (بنا به شواهد و نقل قول‌ها) که به اتهام لواط و دیگر جرائم اخلاقی مجازات شدند، آماده کرد. این نمایه در جلسه شورا پخش شد. (لینک نمایه: https://youtu.be/JRA0QD51UH0)
مدیر اجرایی سازمان اقدام آشکار، از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و دولت‌ها خواست تا فورا به افرادی همچون دگرباشان جنسی که بیشترین نیاز به اسکان مجدد دارند، کمک کنند. او همچنین خواستار ایجاد خانه‌های امن در عراق شد و از کشورهای حامی مالی سازمان ملل خواست تا از راه‌های مبتکرانه برای کمک‌های روحی به افراد آسیب‌پذیر حمایت کنند.
استرن گفت: «جانِ کلام و پیام امروز من این است: این اجتماع بین‌المللی باید به شکنجه‌های ضد دگرباشان جنسی به عنوان یکی از خصوصیات داعش که آن را “ناپاکی” این افراد قلمداد می‌کند، پی ببرد. ما باید قبول کنیم که این تهدیدات به صورت خشونت و تبعیضی پیوسته، پیش، در حین و پس از درگیری‌ها نیز وجود دارند.»
جسیکا استرن همچین یادآور شد که حتی پیش از ظهور داعش در منطقه و کارزهای کشتار دگرباشان جنسی،  دگرباشان جنسی عراقی و سوری به دلیل گستره‌ی تعصب و ناشکیباییِ علیه‌شان در تمام ابعاد زندگی خود، مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفته‌اند. تنها دولت‌‌های این دو کشور نبودند که از مسئولیت‌های خود سر باز می‌زدند: «بلکه خانواده‌های بسیاری هم ترجیح می‌دادند که به فرزندان‌شان آسیب برسد تا اینکه “آبرویشان” لکه‌دار شود. برخی از این خانواده‌ها هم به خاطر ایمان و اعتقادشان به خشونت علیه فرزندان‌شان تحریک می‌شدند.»
سیزده عضو شورای امنیت در جلسه این شورا حاضر بودند و تنها چاد و آنگولا در این نشست شرکت نکردند. نمایندگان همه کشورها به جز روسیه، چین، مالزی و نیجریه در این نشست سخنرانی کردند.
سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده امریکا در سازمان ملل و کریستین باروس مِلِت، نماینده شیلی در سازمان ملل، با همراهی هم این جلسه را برگزار و میزبانی کردند. جان الیاسن، معاون دبیرکل سازمان ملل نیز در این نشست شورای امنیت سخنرانی کرد. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در زمان برگزاری جلسه، خارج از کشور میزبان بود اما برای نهادها و دولت‌هایی که گرد هم آمده بودند پیامی فرستاد.
“جلسات غیر رسمی شورای امنیت” جلسات محرمانه‌، غیر رسمی و کوتاهی هستند که به اعضای شورای امنیت سازمان ملل این امکان را می‌دهد تا تبادل نظر خصوصی و صریح داشته باشند. این نامگذاری از زمانی به این جلسات اطلاق شد که دیه‌گو آریا، نماینده ونزوئلا در شورای امنیت (1992-1993) شروع به استفاده از این نام کرد.
مستندات و گزارش‌های دیگر سازمان اقدام آشکار جهانی در موضوع خشونت علیه دگرباشان جنسی در عراق را از طریق لینک‌های زیر ببینید:
کارزار “Don’t Turn Away” (ترکم نکن) سازمان اقدام آشکار جهانی علیه داعش و در حمایت دگرباشان جنسی:http://outrightinternational.org/dontturnaway
دو کتاب، کاری مشترک از سازمان اقدام آشکار جهانی، سازمان MADRE (مادر) و سازمان آزادی زنان در عراق در موضوع خشونت علیه دگرباشان جنسی عراقی:  http://outrightinternational.org/content/iglhrc-exposes-targeted-violence-against-lgbt-iraqis-new-publications

اظهارات جسیکا استرن در جلسه توجیهی، مدیر اجرایی سازمان اقدام آشکار جهانی

درباره سازمان اقدام آشکار جهانی (OutRight Action International):

هر روزه، حقوق و کرامت انسانی دگرباشان جنسی در گوشه‌کنار جهان طوری مورد تجاوز قرار می‌گیرد که هر وجدان بیداری را حیرت‌زده می‌کند. سازمان اقدام آشکار پس از ربع قرن فعالیت، برای حفاظت و ارتقای کرامت و حقوق انسان‌ها به عنوان قسمتی از جنبش حق‌خواهی جهانی همچنان به مبارزات خود ادامه می‌دهد. ما تلاش می‌کنیم به افرادی که در خط مقدم این مبارزات هستند و رهبری مسئولانه و اجرایی تاثیرات و تغییرات مثبت بر زندگی مردم دارند، قدرت دهیم. ما با سازمان ملل متحد، نهادهای ناظر منطقه‌ای حقوق بشر و بازیگران جامعه مدنی همکاری می‌کنیم. اقدام آشکار، سِمت مشاورگی در سازمان ملل متحد را به عنوان سازمانی غیر انتفاعی و مقبول برای ارائه نگرانی‌ها و دغدغه‌های حقوق بشری هممجنس‌گرایان مرد، زن، دو جنس‌گرا و تراجنسیتی ها و میان‌جنسی‌ها در سراسر جهان دارد.

لازم به یادآوری است که تا کنون (25 آگوست 2015) خبرگزاری‌های متعددی این خبر را کار کرده‌اند. ما نیز سعی کرده‌ایم لیستی از این خبرگزاری‌ها و بازتاب رسانه‌ای این نشست را در یک فایل پی‌دی‌اف به زبان انگلیسی جمع‌آوری کنیم. این فایل را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.