سازمان اقدام آشکار جهانی

مقدمه: در سالیان گذشته، رسانه‌های دگرباشان جنسی ایران، دست به انتشار کتاب‌های گوناگون در زمینه‌های مختلف مسائل دگرباشان جنسی زده‌اند و همچنین رادیوهایی برای انتشار صدای خود، تاسیس کرده‌اند. تقریباً تمامی این سایت‌ها در داخل ایران، فیلتر شده‌اند و بدون استفاده از نرم‌افزارهای رفع فیلتر، امکان استفاده از آنها وجود ندارد. در این فهرست، نگاهی کوتاه به نشرها و رادیوهای دگرباشان جنسی ایران خواهید داشت.

۱ – انتشارات گیلگمیشان

انتشارات گیلگمیشان، انتشارات تخصصی مسایل حوزه دگرباشان جنسی ایران و وابسته به سازمان ایرکو است. مدیر انتشارات، ساقی قهرمان است و این نشر در کشور کانادا، شهر تورنتو، ایالت آنتاریو ثبت شده است و کتاب‌های نشر، در این کشور ثبت رسمی می‌شوند و شماره فیپا (فهرست‌نویسی پیش از انتشار) می‌گیرند. این نشر، ابتدا فعالیت خود را با کمک نشر «افرا» در شهر تورنتو شروع کرد و مجموعه‌ای از آثار ادبی و علوم اجتماعی دگرباشان جنسی را در سال ۱۳۸۸ هم‌زمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کتاب‌های خود را در قالب وبلاگی عرضه کرد که بعدها فیلتر شد. امروز این نشر، در صفحات مختلف خود در اینترنت، کتاب‌هایش را به‌شکل اینترنتی عرضه می‌کند و بیش از ۳۰ عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف، از شعر و داستان تا علوم انسانی و علوم اجتماعی، منتشر می‌کند.

۲ – کتاب‌خانه همجنس‌گرا

کتاب‌خانه همجنس‌گرا، بخشی از وب‌سایت همجنس‌گرا است و هدف از آن، ارائه و معرفی آثار منتشر شده در زمینه دگرباشان جنسی است. این آثار می‌توانند مجلات الکترونیکی باشند – مانند هومان، چراغ و ماها – و یا آنکه کتاب‌های الکترونیکی باشند که پیش از این در وب‌سایت‌ها و وب‌لاگ‌های مختلف منتشر شده باشند.

رادیوها

۲ – رادیو رها

رادیو رها، پخش برنامه‌های خود را از آپریل ۲۰۰۵ شروع کرد و تاکنون هجده سری برنامه‌هایش منتشر شده است. این رادیو، مسائل گوناگون دگرباشان جنسی ایران را پوشش می‌دهد.

وب‌سایت

۳ – رادیو رنگین‌کمان

رادیو رنگین‌کمان، رادیوی مستقل همجنس‌گرایان، دوجنسگرایان و تراجنسی‌های پخش برنامه‌های خود را برای ایران و کشورهای خاورمیانه، از سوم مهر ماه ۱۳۹۱ شروع کرد. این برنامه دوشنبه‌ها ساعت هشت و نیم شب به‌وقت تهران، به‌مدت نیم ساعت از طریق موج کوتاه رادیویی ۴۱ متر برابر با فرکانس ۷۵۳۰ کیلوهرتز پخش می‌شود و در همین فرکانس، روزهای جمعه در همین ساعت، برنامه‌اش تکرار می‌شود. همچنین برنامه‌های این رادیو، در اینترنت نیز منتشر می‌شود.