سازمان اقدام آشکار جهانی

شبکه‌های مختلف تلویزیونی و همچنین سرمایه‌گذاران مختلف، محیطی برای ساخت و عرضه فیلم‌های مستند در موضوع دگرباشان جنسی ایران را فراهم ساخته‌اند. این صفحه شامل بر تمامی فیلم‌های مستند عرضه شده نخواهد بود اما چند فیلم مهم این مبحث، معرفی خواهند شد. برای اطلاعات بیشتر درباره فیلم های و سریال های مربوط به دگرباشان جنسی می توانید به پایگاه اطلاعات سینمایی دگرباشان مراجعه کنید.

برنامه‌های تلویزیونی و مستندهای موجود را می‌توانید در لینک‌های زیر بخوانید:

مستند “زندگی دگرباشان جنسی” از سینا کیانی (2015):

سینا کیانی مستند ساز، فیلم‌بردار و تدوین گر جوانی است که  مستندی یک ساعتی در غالب یک گزارش با موضوعیت دگرباشان جنسی با کمک و همیاری مالی سازمان “اقدام آشکار جهانی” (ایگل هرک سابق) ساخته است. درباره فیلم او در اینجا بیشتر بخوانید.

مستند “رانده از ایران” کاری از فرید حائری نژاد (2014):

گفتگوی رامتین شهرزاد با فرید حائری نژاد درباره این مستند را در این لینک بخوانید.

مستند “زیر تیغ جنسیت” کاری از علی همدانی (2014):

در ایران همجنسگرایی هنوز “انحراف جنسی” شمرده می شود که هیچ، می تواند مجازات اعدام هم داشته باشد. از سوی دیگر به دنبال فتوای آیت الله خمینی در دهه 60 خورشیدی، عمل های تغییر جنسیت در ایران رایج است. فعالان حقوق بشر می گویند در ایران از این عمل های جراحی، استفاده نا به جا می شود: از آنجایی که همجنسگرایی پذیرفته شده نیست و بیماری تلقی می شود، عمل های تغییر جنسیت را به عنوان “راه درمان” پیش پای همجنسگرایان می گذارند. در مستند “زیر تیغ جنسیت”، علی همدانی خبرنگار بخش فارسی بی بی سی، در سفر به ترکیه و گفتگو با فعالان حقوق همجنسگرایان و همچنین با گفتگو با چند همجنسگرا و ترنسجندر ایرانی که به تازگی ایران را ترک کرده اند، به “کاربرد جراحی های تغییر جنسیت” در ایران می پردازد.

همجنس‌گرایی، ژنتیک یا اکتسابی؟(2011)

برنامه پرگار بی‌بی‌سی با حضور شادی امین و ساقی قهرمان:

آشکار در ایران (2007)
فرید حائری‌نژاد در سال 2007 و در راستای تلاش‌هایش برای جلب توجه به وضعیت اقلیت‌ها در ایران، فیلم «دنیای پنهان همجنسگرایان در ایران» را تهیه و کارگردانی کرد. این فیلم برای نخستین بار در تلویزیون سی.بی.سی در کانادا به نمایش درآمد و به تدریج به نوعی گواهی غیر رسمی برای گروهی از پناهجویان ایرانی بدل شد؛  پناهجویانی که به دلیل گرایش جنسی خود، ناگزیر به ترک ایران شده بودند.

مروری بر چند فیلم ایرانی (2012):

با مضمون همجنس‌گرایی در برنامه «خیابان زندگی» در صدای امریکا

دیدار با یک پناهجوی همجنس‌گرای ایرانی(2012):

پخش شده از شبکه فارسی بی‌بی‌سی

فرزند من (2013):

نگاه خانواده به فرزندان همجنس‌گرای خود در شبکه تلویزیونی صدای امریکا:

روایتی از زندگی یک جوان همجنس‌گرای ایرانی در آمریکا(2012)