سازمان اقدام آشکار جهانی

jeld-small«آلبوم زندگی دگرباشان جنسی» نام کتاب مصوری است که با حمایت سازمان اقدام آشکار توسط انتشارات گیلگمیشان منتشر شده است. این آلبوم، پنج بخش کلی دارد که شامل روایت‌ها و کارتون‌هایی از همجنس‌گرایان مرد، همجنس‌گرایان زن، دوجنس‌گرایان، تراجنسی‌های مرد و تراجنسی‌های زن می‌شود. برای دانلود رایگان کتاب از انتشارات گیلگمیشان به این صفحه مراجعه کنید.

سامان کوهزاد، خالق این اثر، مجموعه‌ای را ارائه داده است که در نوع خود در زمینه تولیدات دگرباشی جنسی، کم‌نظیر است. او در قسمتی از کتاب می‌گوید: «شاید تصویرهای این کتاب، بیانگر همه‌چیز نباشند، ولی از دردها می‌گویند. مثلاً نگاه آدم‌ها به یک فرد ترنس. مردم باید بدانند یک نگاه ساده‌شان چقدر می‌تواند آزاردهنده باشد.» او می‌خواهد واقعیت را بگوید «حتی اگر این تصویرها یک نفر را هم آگاه کنند، همان هم برایم ارزشمند است.»

رامتین شهرزداد، نویسنده و فعال حقوق دگرباشان جنسی نیز برای این کتاب مقدمه‌ای نوشته است. او درباره این مجموعه اظهار می‌دارید که: «زندگی یک دگرباش جنسی (همجنس‌گرای زن و مرد، دوجنس‌گرا، تراجنسی، میان‌جنسی و مانند آن) در ایران، در بهترین حالت یک زندگی در سایه است، البته اگر آن را یک زندگی”نادیده انگاشته شده” عنوان نکنیم. تعداد کمی از افراد جامعه‌ی دگرباشان جنسی در تلاش‌شان برای بیرون آمدن از سایه موفق می‌شوند. در واقعیت جامعه‌ی ما، فشارهای مختلف قانونی، اجتماعی و خانوادگی، به شکل‌های مختلف تلاش می‌کنند تا یک دگرباش جنسی را به سایه برگردانند، او را انکار کنند، هویت او را قبول نکنند و گرایش متفاوتش را محکوم کنند.»

این مجموعه کارتونی قرار است که در وبسایت سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) بصورت جداگانه و تدریجی در صفحه‌‌ی «آلبوم زندگی دگرباشان ایران» و صفحه‌ی فیسبوک آن منتشر شود.

سینا کیانی، کارگردان و مستندساز در زمینه حقوق دگرباشان جنسی نیز ویدیویی تبلیغاتی و کوتاه در معرفی «آلبوم زندگی دگرباشان ایران» کار کرده است، که می‌توانید از طریق کانال یوتیوب آن را تماشا نمایید.

 

*این پروژه با حمایت مالی سازمان اقدام آشکار جهانی، انجام شده است. این سازمان، مسئولیتی در قبال محتوا و اطلاعات مندرج در این پروژه را ندارد.