سازمان اقدام آشکار جهانی

Dojensgaraتارنمای دوجنسگرا، اولین پایگاه اطلاع‌رسانی در زمینه دوجنس‌گرایی (Bisexuality) و همه‌جنس‌گرایی (Pansexuality)  به زبان فارسی است. این تارنما قصد دارد با جبران خلا موجود در فضای مجازی در حوزه دوجنس‌گرایی و همه‌‌جنس‌گرایی  دانش عمومی را در شناخت این گرایش‌های جنسی بالا برده، پیش‌داوری‌ها و نگاه‌های منفی را تغییر داده و جایگاهی شایسته برای این‌ دو گرایش‌ مستقل  در گفتمان سکسوآلیته، بویژه فضای LGBTQI فارسی‌زبان مهیا کند.

وبسایت و پروژه دوجنس‌گرا شامل بخش‌های عمده زیر می‌شود.

  • معرفی سایر سایت‌ها، شبکه‌ها و گروه‌های فعال در حوزه دوجنسگرایی و همه‌جنسگرایی
  • ترجمه مقالات و مطالب منتشر شده در مجلات دانشگاهی یا سایت‌های مرتبط
  • تولید پادکست و ویدیوهای کوتاه
  • برگزاری فروم‌ها و وبینارهای آنلاین و امن با حضور کارشناسان

این تارنما توسط انجمن اسپکتروم راه‌اندازی و مدیریت می‌شود. بخش معرفی سایر سایت‌ها، شبکه‌ها و گروه‌های فعال در حوزه دوجنسگرایی و همه‌جنسگرایی، با حمایت مالی سازمان اقدام آشکار جهانی (OutRight Action International) در ژوئن ۲۰۱۵ آغاز شد و در طول شش ماه، هر هفته یک مطلب ارائه داده است.

یکی از مهمترین موفقیت‌های پروژه اطلاع‌رسانی دوجنس‌گرا، تقویت گفتمان دوجنس‌گرایی و جلب توجه سازمان‌ها و فعالان حوزه دگرباشان و رنگین‌کمانی‌های ایرانی بوده است. چنان‌که به رغم فعالیت‌های سال‌های اخیر، توجه ویژه‌ای به موضوع دوجنس‌گرایی نشده است، این پروژه سعی کرده است تا حد ممکن به این موضوع بپردازد. برای مثال روایت‌هایی از دوجنس‌گرایان در وبلاگ رنگین‌کمانی ایرا‌ن‌وایر منتشر شده است و دوجنس‌گرایی در وبینار مشترک ماناو و رادیوزمانه از مجموع سرفصل‌های مورد بحث و گفتگو بوده است. همچنین در وبسایت رادیوزمانه در زمان تصویب قانون ازدواج با همجنس درآمریکا مطلب «غیرهمجنس‌گرایان هم با همجنس خود ازدواج می‌کنند» و نیز در روز جهانی مشاهده‌پذیری دوجنس‌گرایان مطلبی با عنوان «پناهجویان دوجنس‌گرا، دگرباش ولی نامرئی» درباره دوجنس‌گرایی منتشر شد.
همزمان با روز جهانی مشاهده‌پذیری دوجنس‌گرایی، وبسایت دوجنس‌گرا با رادیو رنگین‌کمان همکاری خود را آغاز کرد که دوجنس‌گرا تا کنون در تولید سه برنامه در این رادیو مشارکت کرده است.  برای اولین بار نیز اعضای این پروژه موفق شدند روز ۲۳ سپتامبر را به عنوان روز جهانی مشاهده‌پذیری دوجنس‌گرایان در فضای مجازی به فارسی‌زبانان معرفی کنند. علاوه بر این در برنامه‌ای که به این مناسبت در شهر مالمو سوئد برگزار شد نیز به دوجنس‌گرایی در ایران پراخته شد.

ایمیل دوجنس‌گرا: dojensgara@gmail.com
صفحه فیسبوک دوجنس‌گرا: @DoJensgara

*این پروژه با حمایت مالی سازمان اقدام آشکار جهانی، انجام شده است. این سازمان، مسئولیتی در قبال محتوا و اطلاعات مندرج در این پروژه را ندارد.