سازمان اقدام آشکار جهانی

در ۷۶ کشور جهان، از جمله ایران رابطه جنسی رضایت‌مندانه بین دو همجنس بالغ را جرم‌انگاری می‌کنند. در ۵ کشور همچون در ایران مجازات این جرم میتواند اعدام باشد. همچنین فعالیت در زمینه‌های مرتبط به دگرباشان جنسی، در اغلب موارد مانند خودِ این‌گونه روابط در این کشورها جرم‌انگاری می‌شود. از این لحاظ سازمان‌های فعال در این زمینه، اغلب خارج از کشور فعالیت می‌کنند (به جز چند مورد محدود گروه‌های تراجنسی‌).

سازمان‌ها و نهادهای مختلفی در سطح ملی و بین‌المللی، به مسائل مربوط به دگرباشان جنسی می‌پردازند.

این سازمان‌ها را می‌توان به زمینه‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

  1. سازمان‌های حقوق دگرباشان جنسی
  2. سازمان‌های فعال در سطح ملی در زمینه مسائل گوناگون دگرباشان جنسی
  3. سازمان‌های فعال در زمینه جوانان دگرباش جنسی
  4. سازمان‌های دانشجویی دگرباشان جنسی
  5. سازمان‌هایی که بورس به دگرباشان جنسی می‌‌دهند
  6. سازمان‌هایی که برای برابری دگرباشان جنسی با دیگر بخش‌های جامعه کار می‌کنند

سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به مسائل دگرباشان جنسی می‌توانند کوچک و محدود به یک صفحه فعال در فیس‌بوک باشند یا آنکه بخشی فعال داخل بدنه سازمان ملل متحد محسوب شوند.

برای مطالعه بیشتر به منابع زیر رجوع کنید، سازمان «اقدام آشکار» مسئولیتی در قبال محتوای دیگر سایت‌ها ندارد:

در این صفحه ویکی‌پدیا بر پایه کشور، می‌توانید با سازمان‌های فعال در سطح ملی هر کشور در زمینه مسائل دگرباشان جنسی، آشنا شوید:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_gay-rights_organizations

در این صفحه ویکی‌پدیا می‌توانید با مهم‌ترین سازمان‌های فعال حقوق بشر در سطح ملی یا جهانی آشنا شوید، این سازمان‌ها اغلب در زمینه مسائل دگرباشان جنسی نیز فعال هستند:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_rights_organizations

در این صفحه بر اساس سازمان‌های جهانی و همچنین سازمان‌ها بر اساس قاره، می‌توانید با مهم‌ترین سازمان‌های فعال در زمینه مسائل دگرباشان جنسی، آشنا شوید:

http://internationalspectrum.umich.edu/global/worldwideorgs

«اقدام آشکار جهانی» (سابقا کمیسیون بین‌المللی دفاع از حقوق بشر زنان و مردان همجنس‌گرا – ایگل‌هِرک) که شما وب‌سایت فارسی آن را هم‌اکنون می‌خوانید، یکی از سازمان‌های جهانی است که مشاور رسمی در سازمان ملل در مسائل دگرباشان جنسی نیز محسوب می‌شود. وب‌سایت رسمی «اقدام آشکار جهانی» بر پایه کشور، اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای در اختیار خوانندگان خود قرار می‌دهد:

https://www.outrightinternational.org/‎

سازمان بین‌الملی زنان و مردان همجنس‌گرا (ILGA) بر اساس قاره، کشورها را به شما معرفی می‌کند و در هر کشور می‌توانید با سازمان‌ها و چهره‌های فعال در زمینه دگرباشان جنسی آشنا شوید:

http://ilga.org/‎

عفو بین‌الملل، از مهم‌ترین سازمان‌های بین‌المللی در زمینه حقوق بشر است و یکی از زمینه‌هایی که این سازمان به شکلی گسترده در آن فعالیت می‌کند، مسائل مربوط به دگرباشان جنسی است. شما می‌توانید در زمینه آسیب‌های وارد شده به شما به‌خاطر گرایش و هویت جنسی‌تان، به این سازمان گزارش بدهید و از آن‌ها درخواست کمک کنید. همچنین می‌توانید به اشکال مختلف در زمینه‌های فعالیت‌های این سازمان، با آن‌ها همکاری داوطلبانه داشته باشید مخصوصاً در زمینه کمپین‌هایی که عفو بین‌الملل آن‌ها را رهبری می‌کند. وب‌سایت رسمی عفو بین‌الملل:

http://www.amnesty.org/‎

سازمان IGLYO یکی از مهم‌ترین سازمان‌ها در زمینه جوانانِ دگرباش جنسی در سرتاسر جهان است ولی بیشتر فعالیت اجرایی خود را متمرکز بر کشورهای قاره اروپا نگه داشته است، یعنی سرزمین‌هایی که در چند دهه گذشته، شاهد بیشترین تغییرها در زمینه قوانین بهتر برای دگرباشان جنسی بوده‌اند. وب‌سایت رسمی این سازمان:

http://www.iglyo.com/‎

علاوه بر مسائل آموزشی و حقوق در زمینه دگرباشان جنسی، سازمان‌های دیگری در زمینه‌هایی مانند فرهنگ، توریسم و مانند آن برای دگرباشان جنسی، خدمات ارائه می‌دهند. سازمان گلوبال گیز، یکی از این سازمان‌هاست که متمرکز بر مسائل فرهنگی و خدمات مسافرتی، فعالیت می‌کند:

http://www.globalgayz.com/