سازمان اقدام آشکار جهانی

List of issues in connection with the consideration of the second periodic report of the Islamic Republic of Iranتاریخ انتشار در سازمان ملل: 22 می 2012

گزارش اجرای میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

این فهرست در ارتباط با دومین گزارش دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران در رابطه با بندهای 1 الی 15 میثاق جهانی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، از سوال‌های شورا منتشر شد.

یکم – اطلاعات عمومی

 1. لطفاً مثال‌هایی از پرونده‌های مرتبط با میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی ارائه دهید که در دادگاه‌های داخل کشور بررسی شده باشند. همچنین اعلام کنید برابر بند 4 از قانون اساسی، دولت کاملاً شرایط این میثاق را در کشور اجرا کرده است و همچنین توضیح دهید که کدام قانون در جریان بررسی این پرونده‌ها مشکلاتی در برابری با میثاق جهانی پیدا کرده‌اند.

دوم – مسائل مرتبط به بندهای عمومی میثاق جهانی مدنی و سیاسی (بندهای 1 الی 5)

بند 2 پاراگراف 2 – عدم تبعیض

 1. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که دولت حاکم موضوع تصویب قوانین ضد تبعیض عمومی را بررسی کرده است یا نه، مخصوصاً موارد تبعیض‌آمیز مرتبط به شخصیت‌ها و گروه‌هایی که بیشتر از همه در سرزمین شما در معرض آسیب قرار داشته‌اند.
 2. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که اعضای جامعه بهائیت توانسته‌اند در سازمان‌های دولتی مشغول به کار شوند و از خدمات دولتی مانند حق تحصیل در دانشگاه استفاده کنند. لطفاً همچنین اطلاعاتی در مورد گام‌های اجرایی ارائه دهید که دولت حاکم برای منع و مبارزه با محرومیتشغلی و محرومیت در استفاده از خدمات دولتی جامعه بهائیت برداشته است، همچنین اطلاعاتی ارائه دهید که موانع برای حضور در دانشگاه این جامعه برداشته شده است.
 3. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که قانون‌گذاران کشور، مدیران دولتی و دیگر نهادها توانسته‌اند گام‌هایی برای ممنوعیت تبعیض به خاطر هویت جنسی افراد بردارند – اگر چنین امری در کشور شما صورت گرفته است – و افراد توانسته باشند با هر هویت جنسی‌ای کار مورد نظر خود را بیابند، خانه داشته باشند، حق تحصیل داشته باشند و از خدمات بهداشتی استفاده کنند و همچنین به افراد با هویت‌ها یا گرایش‌های جنسی گوناگون این تضمین داده شده باشد که از تمام حقوق خود بهره‌مند شوند و به‌ شکلی موثر در برابر خشونت‌ها و محروم‌سازی‌های اجتماعی محافظت شده باشند.

بند 3 – حقوق برابر زن و مرد

 1. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که قانون‌گذاران و مجریان سیاست‌های کشور با همراهی دولت حاکم توانسته‌اند تضمینی قانونی برای حقوق برابر زن و مرد کسب کنند (بند 3 و تفسیر عمومی شماره 16، سال 2005 میلادی بر این موضوع تاکید کرده‌اند) و زنان و مردان با حقوقی برابر بتوانند از تمامی جنبه‌ها و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود سود برند.
 2. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید بر گام‌هایی که برداشته شده است تا توازنی عمومی در بازار کار کشور پدید آید، شامل بر برنامه‌هایی برای توسعه حضور زنان در کار و فعالیت‌های عمومی. همچنین تاثیر این موارد را مشخص کنید. لطفاً بگویید چه گام‌های اجرایی در سطح جامعه برداشته شده است تا زنان در مشاغل عمومی، صاحب قدرت و مناصبی شوند که به آن‌ها سطح تصمیم‌گیری گسترده‌تری را بدهد.
 3. لطفاً نشان دهید دولت شما برنامه‌هایی برای تغییر قوانین فرهنگی جامعه اجرا کرده است یا نه تا قانون تبعیت زن از دستورات شوهر از قوانین کشور حذف شود و قدرت مرد برای منع زن از حضور و فعالیت و کار در سطح جامعه حذف شود.

سوم – مسائل مرتبط به بندهایی مشخص از میثاق جهانی (بندهای 6 الی 15)

بند 6 – حق اشتغال

 1. لطفاً اطلاعاتی به روز ارائه دهید بر پایه گزارش‌های سالانه آماده شده از سال 2008 میلادی تاکنون بر موضوع نرخ بیکاری، همچنین این نرخ را جداگانه بر اساس جنسیت، همچنین مناطق شهری و مناطق روستایی مشخص کنید. همچنین برنامه‌های مشخص شده برای مبارزه با بی‌کاری را در کشور نام ببرید.
 2. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که معیارهای «گزینش» برای دستیابی به مشاغل دولتی و استخدام در سازمان‌های داخلی جمهوری اسلامی چه هستند و این موارد را بر اساس مذهب رسمی کشور توضیح دهید و تاثیر این برنامه گزینش را روی شانس‌های کار بر اقلیت‌های نژادی یا مذهبی توضیح دهید، همچنین تاثیر آن را بر زنان و مردان شاغل مشخص کنید. لطفاً همچنین مشخص کنید اقلیت‌های جامعه از موقعیت‌های خاصی به‌خاطر مسائل امنیتی منع شده‌اند یا خیر.

بند 7 – حق وضعیت مناسب و مطلوب کاری

 1. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که نشان دهد حقوق اقتصادی و اجتماعی کارگرها در محل کار آنان حفظ شده است، مخصوصاً در مواردی که کمتر از پنج کارگر معمولی یا خبره در یک مکان کار می‌کنند.
 2. لطفاً مشخص کنید آیا حداقل حقوق کار مشخص شده است یا خیر، آیا این رقم توسط شورای عالی کارگری اعلام شده است یا خیر، آیا این رقم برای زندگی شایسته کارگران و خانواده‌هایشان کافی است یا خیر.
 3. لطفاً اعلام کنید چه گام‌های اجرایی برداشته شده است تا با پدیده عدم پرداخت حقوق‌ها مبارزه شود و همچنین مشخص کنید آیا به کارگرها حق اعتصاب در اعتراض به این موضوع داده شده است یا خیر.

بند 8 – حقوق شکل‌دهی و ملحق شدن به اتحادیه‌های کارگری و حق اعتصاب

 1. لطفاً مشخص کنید چگونه به اتحادیه‌های کارگری تضمین استقلال برای شکل‌دهی به فعالیت‌های خود بدون دخالت‌های دولتی داده شده است، مخصوصاً اتحادیه‌های معلم‌ها، راننده‌های اتوبوس و کارگران بخش تولید شکر در کشور، همین‌طور این موضوع را در مورد اتحادیه آزاد کارگران ایران توضیح دهید. همچنین توضیح دهید چرا از نیروهای امنیتی برای مبارزه با اعتراض‌های عمومی کارگران در کشور استفاده شده است. همچنین بگویید که آیا بعداً به کارگران آسیب‌دیده در اعتراض‌ها خسارت پرداخت شده است یا خیر، آیا مسئولان مربوطه به چنین حضور خشنی از نیروهای امنیتی برای اعمال خود محاکمه شده‌اند یا خیر؟ همچنین مشخص کنید چه تعداد از فعالان و اعضای اتحادیه‌های مستقل هم‌اکنون دوره‌های زندان خود را سپری می‌کنند.

بند 9 – حق امنیت اجتماعی

 1. لطفاً اطلاعاتی به‌ روز ارائه دهید بر گام‌هایی که برداشته شده است تا تضمین کننده سلامت عمومی جامعه با کمک بیمه عمومی برای همگان باشد و همچنین بر تاثیرات برنامه‌هایتان در کشور اشاره کنید، مخصوصاً در دوره 2009 میلادی تاکنون.

بند 10 – حفاظت از خانواده، مادر و فرزندان

 1. لطفاً بگویید قانون‌گذاران کشور گام‌هایی برای پیش‌گیری از جرایم و خشونت‌های خانگی، شامل بر تجاوز زناشویی برداشته‌اند یا خیر. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که چه گام‌هایی برای تضمین این موضوع برداشته شده است که قربانی‌های خشونت خانگی بتوانند به ابزارهای موثر برای التیام و جبران خسارت‌هایشان دست‌رسی یابند و همچنین بتوانند در لحظه، فضایی امن پیدا کنند، شامل بر خانه‌های امن که برای این منظور به تعداد کافی در سطح جامعه باید تاسیس شده باشند.
 2. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که آیا گام‌هایی برای تضمین منع کامل تمامی شکل‌های تنبیه بدنی در تمامی مکان‌ها و شرایط برداشته شده است یا خیر، مخصوصاً با توجه به قوانین دفاع شخصی مرتبط به بند 1179 قوانین مدنی، بند 49 و 50 قوانین جزا و بند 7 قانون حمایت از حقوق کودکان.
 3. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید بر گام‌های برداشته شده برای تضمین این امر که سوءاستفاده‌کنندگان جنسی کودکان مجازات می‌شوند و همچنین تضمین کنید قربانیان سوءاستفاده از کودکان تحت حفاظت دولت قرار می‌گیرند.
 4. لطفاً اطلاعاتی بر گام‌های برداشته شده در مبارزه و منع قاچاق و فروش انسان‌های زیر 18 سال، مخصوصاً دختران جوان در مناطق روستایی ارائه دهید. همچنین مشخص کنید چه تعداد بازداشت و تحقیق از سال 2007 تحت قوانین مبارزه با قاچاق انسان مصوب سال 2004 میلادی صورت گرفته است.
 5. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید چه فعالیت‌هایی از سال 2009 برای بررسی وضعیت زندگی کودکان خیابانی یا کودکان کار در خیابان انجام گرفته است، برنامه‌هایی که با هدف حمایت از این کودکان و منع و کاهش این پدیده اجتماعی، برنامه‌ریزی و اجرایی شده‌اند.
 6. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که آیا قانون‌گذاران کشور حداقل سن شروع کار را مشخص کرده‌اند یا خیر و همچنین مشخص کنید از سال 2009 میلادی چه گام‌هایی برای مبارزه با کار کودکان زیر 15 سال در کشور برداشته شده است.

بند 11 – حق داشتن استانداردهای زندگی شایسته

 1. لطفاً اطلاعاتی در مورد سطح فقر در جامعه ارائه دهید، شامل بر داده‌های آماری مرتبط به این مشکل. لطفاً همچنین اطلاعاتی در مورد نتایج چهارمین برنامه توسعه کشور با توجه به کاهش فقر در سطح جامعه ارائه دهید.
 2. لطفاً با توجه به بند 49 قانون اساسی مشخص کنید چه درکی از «کسب نامشروع اموال بر اساس قوانین شریعت» دارید و شرایطی را که به مصادره اموال در کشور منتهی می‌شود توضیح دهید. لطفاً همچنین اطلاعاتی در مورد برنامه‌های انجام گرفته ارائه دهید که برای ثبت رسمی املاک شامل بر خانه و زمین مخصوصاً در مناطق روستایی کشور برداشته شده است.
 3. لطفاً اطلاعاتی در مورد برنامه‌های صورت گرفته برای بهبود وضعیت خانه‌ها و سطح زندگی در منطقه‌های شهری و روستایی کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، خوزستان و ایلام با توجه به حضور اقلیت‌ها در این مناطق، ارائه دهید.
 4. لطفاً اطلاعاتی در مورد گام‌های برداشته شده برای رفع تبعیض زنان در مسائل مرتبط به برابری در زمینه‌های داشتن خانه و زمین، اموال و ارث ارائه دهید.

بند 12 – حق سلامت روانی و فیزیکی افراد در جامعه

 1. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که چه برنامه‌هایی از سال 2009 میلادی برای مبارزه با سوءتغذیه در سطح جامعه، مخصوصاً در مناطق روستایی کشور انجام گرفته است و تاثیر این برنامه‌ها را مشخص کنید. آیا برنامه ملی تغذیه برای کودکان همچنان اجرا می‌شود؟
 2. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید که چه برنامه‌هایی برای ارتقاء سطح سلامت جوانان کشور انجام گرفته است و چه امکاناتی برای مشاوره‌های سلامت و خدمات به کلیت جمعیت کشور ارائه شده است، مخصوصاً وقتی به موضوع گسترش HIV و AIDS در کشور می‌رسید.

بند 13 و 14 – حق تحصیل برای همه

 1. لطفاً مشخص کنید چه برنامه‌هایی اجرا شده‌اند تا الف) نرخ بالای ترک تحصیل دختران در مدارس محلی بعد از رسیدن به سن تکلیف و همچنین همین امر برای کودکان عرب در کشور کاهش یابد ب) کمبود معلم‌های زن در مناطق روستایی جبران شود و پ) تفاوت فاحش بر توانایی معلم‌ها و امکانات در مدارس مناطق شهری و روستایی جبران شود.
 2. لطفاً اطلاعاتی درباره‌ی سطح بی‌سوادی، مخصوصاً از سال 2009 میلادی به بعد ارائه دهید، این اطلاعات باید جداگانه بر اساس مناطق شهری و روستایی، جنسیت و گام‌های برداشته شده در مبارزه با بی‌سوادی فراهم شده باشند.
 3. لطفاً اطلاعاتی بر گام‌های برداشته شده برای تضمین سطح زندگی و کیفیت کار کودکان خیابانی، کودکان کار و کودکان بدون مدارک کامل هویت مخصوصاً کودکان پناهجو و پناهنده در کشور ارائه دهید و تضمین کنید تمامی این کودکان امکان تحصیل را یافته باشند.
 4. لطفاً بگویید چه گام‌هایی برداشته شده است تا کودکان معلول بتوانند در مدارس معمولی کشور حضور یابند و بتوانند از تحصیلی کامل سود ببرند.
 5. لطفاً بگویید چه گام‌هایی برای تضمین این امر برداشته شده است که بدون هیچ مانعی کودکان بهایی و جوانان این جامعه بتوانند به دبستان، راهنمایی و دبیرستان بروند و همچنین بگویید تبعیض و سوءرفتار بر این گروه کنار گذاشته شده است،‌ مخصوصاً اینکه به افراد این جامعه حق تحصیل در دانشگاه اعطا شده است.

بند 15 – حقوق فرهنگی

 1. لطفاً اطلاعاتی ارائه دهید بر برنامه‌های انجام گرفته توسط دولت محلی بر تضمین سود بردن اقلیت‌ها از امکانات دولتی، مخصوصاً کردها، عرب‌ها، آذری‌ها و بلوچ‌ها تا بتوانند آزادی‌های فرهنگی، زبانی و مذهبی خود را داشته باشند، شامل بر حق آنان برای استفاده از زبان محلی خود در مدرسه‌هایشان. لطفاً همچنین اطلاعاتی ارائه دهید که هر گونه منع بر این موضوع کنار گذاشته شده است یا اینکه وضعیت برای سود بردن این اقلیت‌ها از حقوق خود مهیا شده است.