سازمان اقدام آشکار جهانی

وقتی بحث از چهره‌های فعال دگرباشی جنسی در ایران باشد، محدود خواهیم شد به انگشت‌شمار چهره‌هایی که با نام خود، در این زمینه فعالیتی دراز مدت داشته‌اند و بخش عمده‌ای از این چهره‌های فعال، به‌خاطر مسائل امنیتی نام‌های گوناگونی برای خود انتخاب کرده‌اند و هویت اصلی خود را نشان نداده‌اند. در نتیجه این یادداشت، صرفاً مطلبی است کوتاه و ناقص در معرفی برخی از چهره‌های فعال در زمینه دگرباشی جنسی و اطلاعات کامل‌تری را شاید بتوان در آینده‌ای دورتر و در فضایی دیگر، در اختیار خواننده گذاشت.

برای مطالعه بیشتر به منابع زیر رجوع کنید، سازمان «اقدام آشکار» مسئولیتی در قبال محتوای دیگر سایت‌ها ندارد:

فریدون فرخزاد، خواننده و ترانه‌سرا

در این صفحه از ویکی‌پدیای فارسی می‌توانید مجموعه‌ای از مطالب در مورد همجنس‌گرا بودن فریدون فرخزاد و حواشی مربوط به آن را بخوانید

 

گروه هومان

گروهی شکل گرفته از زنان و مردان دگرباش جنسی ایران در کشور سوئد که همچنین فعالیت خود را به شکلی محدود دنبال می‌کند. اوج فعالیت این گروه، انتشار مجله هومان بود. هومان هم‌اکنون نامی است مستعار برای کسانی که در این گروه فعالیت میکردند. درباره این گروه در ویکی‌پدیای فارسی

ساویز شفائی یا ساویز شقاقی

از معدود چهره‌های فعال در زمینه دگرباشی جنسی در ایران و خارج از ایران که با نام و چهره خود از پیش از انقلاب اسلامی فعالیت می‌کرد و این فعالیت را تا زمان مرگ خود، دنبال کرد. درباره او در ویکی‌پدیای فارسی
درباره او در پرونده ویژه مجله اقلیت.

در پرونده هفتمین شماره مجله اقلیت می‌خوانید: ساویز، پدر دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسی ایران نوشته متین محمدی؛ زندگی ساویز به نقل از گی‌تودی؛ مصاحبه با مهین شقاقی؛ ضیافت زندگی؛ اخلاق چیست و تفاوت اخلاق فرمایشی با اخلاق پویا کدام است؟

مریم خاتون ملک‌آرا

مشهورترین چهره تراجنسی ایرانی در سه دهه گذشته. او توانست حکم شرعی عمل تغییر جنسیت را از رهبر سابق ایران، آیت‌الله خمینی بگیرد و با این حکم شرعی، راه را برای تغییر جنسیت تراجنسی‌ها در ایران باز کند.
درباره او بیشتر بخوانید در مجله اقلیت، شماره پنجم
صفحه او در ویکی‌پدیای فارسی
«انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلاق هویت جنسی» که او از پایه‌گذران آن بود

ساقی قهرمان

فعال دگرباشی جنسی و از اعضای اصلی سازمان ایرکو و مدیر این سازمان.

وبسایت ساقی قهرمان
صفحه او در ویکی‌پدیای فارسی
وب‌لاگ رسمی او

 

حسین علیزاده

در ده سال گذشته در زمینه حقوق دگرباشان جنسی در سطح خاورمیانه، به خصوص در کشورهای ایران، عراق، سوریه، ترکیه، مراکش و تونس فعالیت داشته است و در طول این زمان ده‌ها مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی در زمینه حقوق اقلیت‌های جنسی در خاورمیانه نوشته است. علیزاده در زمینه مستندسازی موارد نقض حقوق دگرباشان جنسی و تهیه گزارش آن‌ها به مجامع بین المللی، و نیز حمایت از گروه ها و فعالان دگرباش جنسی در منطقه، فعالیت های گسترده ای داشته و در این موارد در مجامع گوناگون، از جمله سازمان ملل، وزارت خارجه و کنگره آمریکا، دانشگاه هاروارد و دانشگاه کلمبیای آمریکا سخنرانی کرده است. علیزاده دارای مدرک فوق لیسانس مطالعات صلح از دانشگاه نوتردام و روابط بین الملل از دانشگاه شهید بهشتی است.
حسین علیزاده اکنون مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقای موسسه «اقدام آشکار جهانی» (اوت رایت) است.

ایمیل سازمانی حسین علیزاده

 

آرشام پارسی

فعال دگرباشی جنسی و از اولین چهره‌هایی که مکرر در رسانه‌ها و تلویزیون‌های فارسی‌زبان خارج از ایران حاضر شد و مسائل مربوط به دگرباشی جنسی را مطرح کرد. او امروز مدیر سازمان IRQI است.
صفحه او در ویکی‌پدیای فارسی
وب‌سایت رسمی او

 

فرید حائری نژاد

فرید حائری‌نژاد، مستندساز، روزنامه‌نگار، تهیه‌کننده پیشین شبکه تلویزیونی سی‌بی‌سی و وبلاگ‌نویس ایرانی-کانادایی است. وی از ژوئن ۲۰۰۹ تا فوریه ۲۰۱۲ سردبیر رادیو زمانه در آمستردام بود. یکی از مستندهای او با عنوان “آشکار در ایران” “Out in Iran” در بسیاری از جشنواره‌های فیلم‌های مستند نشان داده شده است. فیلمی که بخشی از جامعه مخفی همجنس گرایان در ایران را به تصویر می کشد. او هم اکنون مدیر بخش ایران در سازمان «اقدام آشکار جهانی» است.

ایمیل سازمانی فرید حائری نژاد

 

مهناز قزللو

زنداني سياسي سابق، پژوهشگر و فعال حقوق بشر من جمله دگرباشان جنسی است. او که کارشناس ارشد مدیریت اجرایی دارد سازمان فرانرم گرایان یا ماناو را مدیریت می کند. این سازمان برای ارتقای حقوق دگرباشان جنسی ایرانی تلاش می کند.

وبسایت ماناو
ایمیل مهناز قزللو

 

سوده راد

فارغ التحصیل مقاطع کار‌شناسی «ریاضی کاربردی» و کار‌شناسی ارشد در رشته‌های «مدیریت تغییر» و «پژوهش در علوم مدیریت»، کنشگر و پژوهشگر برابری جنسیتی است و هم زمان با اهدای جایزه «سیمون دوبوار برای آزادی زنان» در سال ۲۰۰۹ با کمپین یک ملیون امضا، در تأسیس شاخه پاریس این کمپین مشارکت داشت.  راد همچنین سابقه همکاری با زنان تی وی و سازمان عدالت برای ایران را در کارنامه خود ثبت کرده است. او هم اکنون از مدیران ماچولند و وبسایت دوجنسگراست.

وبسایت ماچولند
وبسایت دوجنسگرا
فیسبوک سوده راد

 

زینب پیغمبر زاده

زینب پیغمبرزاده روزنامه نگار، عضو کمیسیسون زنان دفتر تحکیم وحدت، و از فعالان کمپین یک میلیون امضا و اعتراض به سهمیه‌بندی جنسیتی در دانشگاه‌های ایران است. و هم اکنون از مدیران ماچولند فارسی و وبسایت دوجنسگراست و در زمینه حقوق زنان و دوجنسگرایان فعالیت می کند.

وبلاگ زینب پیغمبر زاده
وبسایت ماچولند
وبسایت دوجنسگرا
فیسبوک زینب پیغمبر زاده

 

حمید پرنیان

مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی و از چهره‌های جوان‌تر فعال در زمینه دگرباشی جنسی. او امروز از اعضای هیئت‌مدیره سازمان ایرکو است.
کتاب‌های او در سایت گیلگمیشان
مقالات او در صفحه دگرباش رادیو زمانه
صفحه او در ویکی‌پدیای فارسی