سازمان اقدام آشکار جهانی

مشکلات روانی در افراد به دلیل شرایط درونی و محیطی بروز می‌کند و این امر یک مساله استثنایی برای یک گروه خاص از مردم نیست. دگرباشان جنسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند اما باید در نظر گرفت که “دگرباش جنسی بودن” خود یک مشکل روحی نیست و همچنین گماردن آن به عنوان عامل مشکلات روحی و روانی، تفکری اشتباه است.

۱. همجنسگراها

همجنسگراها از يك طرف به همان دلايلي به استرس يا افسردگی یا دیگر مسائل روانی دچار می‌شوند كه بقيه مردم دچار آن مي شوند و از طرف ديگر، همجنسگراها و همجنسگرایی ممکن است در معرض سرکوب‌های وسیع اجتماعی و فرهنگی قرار بگیرند و این سرکوب‌ها باعث مشکلات متعدد بعدی شوند. لازمه مقابله با این مشکلات، احیای حس شاد بودن و امیدواری است.

الف- لزبین‌ها

امروزه از تمام مناطق جهان، خشونت علیه زنان گزارش می‌شود، خشونت‌هایی برخاسته از مردسالاری و طبقه‌بندی‌های ناعادلانه اجتماعی که زنان را در موقعیت‌های بد روحی و جسمیِ حائز اهمیتی قرار می‌دهد. در این میان لزبین‌ها قربانی هموفوبیای دیگران نیز می‌شوند و ترکیب هموفوبیا و مردسالاری می‌تواند لطمههای شدیدی به این افراد بزند.

لزبین‌ها همچنین همچون انسان‌های دیگر، به خاطر روابط جنسی یا عاطفی خود و یا مسائلی که دیگر افراد در کار و زندگی خود تجربه می‌کنند ممکن است دچار افسردگی یا مشکلات دیگر روحی و روانی نیز بشوند.

ب- گی‌ها

بی‌شک، گی‌ها مانند سایر افراد، ممکن است در مراحلی از زندگی خود نیازمند درمان و مراقبت‌های روحی و روانی شوند اما نه به دلیل گرایش جنسی خود که به خاطر مشکلاتی که جامعه و فرهنگ‌های سرکوب‌کننده، می‌تواند برای آنها ایجاد کند، در این بین استرس و افسردگی به دلیل شرایط زندگانی و کاری که برای همه انسان‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است، ممکن است گریبان‌گیر همجنسگراها نیز بشود.

۲. دوجنس‌گراها

وقتی اطرافیان یک فرد بنابه دلایلی چون طرز رفتار خصوصی او یا شیوه زندگی و درونی او، اجازه اظهار نظراتش را در جامعه ندهند، افسردگی و استرس و دیگر مسائل روحی ممکن است گریبان یک فرد را که این فرد می‌تواند فردا در جامعه تکثیر شود، بگیرد. دوجنسگراها نیز همانند دیگر انسان‌ها ممکن است دچار این مشکلات شوند.

۳. تراجنسی‌ها

برخی از افراد در سنین کودکی خود ممکن است رفتاری غیر از هنجارهای معمول کودکانه که با فرهنگ جامعه عجین شده است از خود بروز دهند، مثلا فردی که پسر پنداشته می‌شود و رفتار دخترانه از خود نشان می‌دهد، ممکن است خانواده او در درجه اول چنین رفتارهایی را سرکوب کند. این فرد از کودکی با سرکوب‌هایی بزرگ می‌شود که جلوی او را در بروز خود و برون‌آیی از نقابی که برایش ساخته‌اند، بگیرد، این افراد که  گاه تراجنسی هستند، با سدهایی در زندگی خود روبرو می‌شوند که لازم است به بهداشت روانی آنها توجه ویژه داشت.

۱-۳. تغییر جنسیت و مسائل روانی:

پیش از عمل تغییر جنسیت، حین آن و پس از آن، لازم است که فرد ترنس یا دوجنسی، به یک آمادگی روحی و روانی برسد تا بتواند روحیه‌ای قوی در برخورد با شرایط جدید و پیشآمدهای پیش‌بینی‌نشده داشته باشد. برای مثال، خیلی از ترنس‌ها پیش از عمل رویاپردازی‌هایی می‌کنند که ممکن است با واقعیت بعد از عمل آنها متفاوت باشد و دچار افسردگی شوند. رعایت بهداشت روانی، یعنی رعایت این موارد و اجتناب از رفتارهایی که ممکن است منجر به افسردگی یا استرس در فرد شود.

۴. دوجنسی‌ها

دوجنسی‌ها بر اساس آنچه که در اندام جنسی خود دارند، ممکن است در طول زندگی با انواع ناملایمتی‌ها از طرف اطرافیانشان روبرو شوند. آنها حق دارند که از سلامت روانی برخوردار باشند تا بتوانند در فضایی دور از تشنج استعدادهای خود را بازیابی کنند و بتوانند بر روی بدن خود تصمیم بگیرند. مطمئنا ایجاد فشار و استرس از طرف اطرافیان و گرفتن حق انتخاب از فرد دوجنسی ممکن است باعث شود او تمام عمرش را در پژمردگی و انزوا بگذراند. همچنین خانواده یک دوجنسی که در هنگام تولد او جنسیت نوزادشان را با متخصص درمیان می‌گذارند و عمل تغییر جنسیت به یکی از دوگانه‌های زن-مرد انجام می‌گیرد، باید به این امر آگاه باشند که فرزند آنها ممکن است در آینده جنسیتی خلاف نظر آنها داشته باشد. پس خانواده‌های این افراد هم باید از نظر روانی به مرحله‌ای از آرامش برسند که ممکن است فرزند آنها دوجنسی، تراجنسی یا هر هویت دیگری داشته باشد.

منبع انگلیسی‌زبان: