سازمان اقدام آشکار جهانی

آدلر رنتا، هنرمندی است که پروژه نماهنگ او «احکام لزبین» توانست در اواخر سال 2014 رای داوران برنامه همیاری مالی سازمان «اقدام آشکار» را کسب کند. پس از ساختن این نماآهنگ او ابتدا ویدیویی تبلیغاتی آن را منتشر کرد و سپس نسخه کامل نماهنگ را در صفحه فیسبوک خود قرار داد. آهنگ او در همان ساعات اولیه‌ی انتشار، با استقبال نسبتا زیادی از سوی کاربران ایرانی روبرو شد.

آدلر درباره خودش اینطور می‌نویسد: «من فعالیت‌هایم در زمینه موسیقی و آهنگ‌سازی را از ۱۸ سالگی و با نواختن گیتار کلاسیک با کلاس‌های‌ خصوصی در ایران شروع کردم.می‌شود گفت که «احکام لزبین» اولین کار من است چون پیش از این قادر به ضبط موزیک‌هایم به دلیل محدودیت‌هایی که در ایران وجود داشت نبوده‌ام. در ایران در رشته مهندسی هسته‌ای دانشجو بودم و تیپ و اخلاق به اصطلاح پسرانه‌ام در خوابگاه باعث شک مسئولین خوابگاه نسبت به ترنس‌جندر بودنم شد و در نهایت با بهانه‌های مختف و تهمت‌های بی‌جا اخراجم کردند.

نام مستعارم «آدلر» در زبان آلمانی به معنی عقاب است. به این دلیل اسم و لقبم را آدلر انتخاب کردم چون عقاب در سن ۴۰ سالگی که پیر و فرسوده می‌شود یا باید بمیرد و یا آنکه تولد دوباره را انتخاب کند. من در ۲۱ سالگی به دلیل پذیرفته نشدنم در کشورم و اختلافم با خانواده دوست‌دخترم واقعا پیر و فرسوده شدم. اما نباختم و تولد دوباره را به خودم هدیه دادم: فرار از ایران و تلاشم برای به‌دست آوردن مجدد دوست دخترم.
چندین سال قبل در ایران که بودم علاقه‌ی بسیار زیادی برای ساخت موزیکی در زمینه‌ی دگرباشان جنسی داشتم اما متاسفانه هر استودیو و یا آهنگ‌سازی از مفهوم تکست ترانه‌هایم باخبر می‌شد بدون فکر کردن رد می‌کرد. خیلی تلاش کردم اما به بن بست خوردم تقریبا ناامید شده بودم.
بعد از یک سال مجبور به خروج از ایران شدم و در دوران پناهجویی‌ام در ترکیه با سازمان اقدام آشکار جهانی (ایگل‌هرک سابق) آشنا شدم، این آشنایی برای من حرکت و قدم مهم و بزرگی بود. این سازمان یک برنامه همیاری مالی برای به اجرا درآوردن پروژه‌های دگرباشان جنسی ارائه داده بود و این حرکت برای منی که چندین سال در فکر ساخت موزیک ویدیویی برای دگرباشان جنسی بودم مثل برآورده شدن یک آرزو بود، یک شروع دوباره و برگشتن به چند سال پیش و دوباره زنده کردن میل و شوقی که رو به نابودی بود.
موزیک ویدیو در ترکیه و در دوران پناهجویی تهیه شد. اولین کارم بود و کیفیت عالی نداشت اما برای شروع از نظرم بسیار خوب بود. جا دارد همینجا مجددا از سازمان اقدام آشکار و به خصوص آقای فرید حائری‌نژاد مدیر بخش ایران و حسین علیزاده هماهنگ‌کننده بخش خاورمیانه این سازمان، تشکر کنم که در اجرای این پروژه بسیار کمک کردند و همیشه مایه‌ی دلگرمی‌ام بودند.
به تعریف دوستان لزبینم از ایران در این موزیک ویدیو حرف دل خیلی از آن‌ها زده شده و حرف‌هایی که نمی‌توانستند به دلیل جرم‌انگاری بزنند، زده شده است. خیلی از دوستان مذهبی که داشتم با شنیدن این موزیک، خودشون رو به چالش کشیدند و سعی کردند با موضوع دگرباش جنسی منطقی‌تر برخورد کنند.
کار موزیک را ادامه خواهم داد و این بار با انرژی بیشتر و در ترانه‌هایم به مضمون دگرباشان جنسی، دین، تبعیض جنسی، حقوق بشر خواهم پرداخت.»

در رابطه با این نماهنگ، مطلبی از او در وبلاگ رنگین‌کمانی ایران‌وایر منتشر شده است. همچنین رادیو زمانه خبری را به نماهنگ آدلر اختصاص داده است. پایگاه اطلاعات سینمایی دگرباشان نیز احکام لزبین را در سایت خود پوشش داده است. بازنشر این نماهنگ را نیز در کارگاه خبری ژوپی‌آ می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.

*این پروژه با حمایت مالی سازمان اقدام آشکار جهانی، انجام شده است. این سازمان، مسئولیتی در قبال محتوا و اطلاعات مندرج در این پروژه را ندارد.