سازمان اقدام آشکار جهانی

سازمان اقدام آشکار جهانی (OutRight Action International) به منظور حمایت از دگرباشان جنسی ایرانی، توجه‌ ویژه به نقض حقوق بشر دگرباشان جنسی در ایران، افزایش آگاهی عمومی در زمینه مسائل جامعه دگرباشان جنسی و همچنین به منظور کمک به توانمندسازی این جامعه، برنامه همیاری مالی خود را در تاریخ 28 اکتبر 2014 (6 آبان 1393) ارائه داد.

این نخستین بار در تاریخ فعالیت‌های دگرباشی جنسی ایرانی است که یک سازمان، بودجه مالی قابل توجهی در اختیار عموم افراد (و نه فقط فعالین این حوزه) با هر ملیت و گرایشی از هر کجای جهان می‌گذارد تا طرح‌ها و فعالیت‌های مورد نظر خود و مرتبط با دگرباشان جنسی ایرانی را به زبان فارسی یا انگلیسی عملی سازند.

تاریخ 30 نوامبر 2014 (9 آذر 1393) آخرین مهلت ارسال پیشنهادها به سازمان اقدام آشکار بود. در ابتدای امر، پیشنهادهای ارائه شده برای بررسی بدون ذکر نام متقاضیان در اختیار کمیته داوران که دربرگیرنده چهره‌های برجسته، فعال و متخصص و مستقل از سازمان اقدام آشکار بودند قرار گرفت.

پیشنهادها توسط این کمیته‌ مستقل مورد بررسی و داوری قرار گرفتند. داوران رای‌های خود را بدون اطلاع از نام شرکت کنندگان، تنها بر مبنای طرح پیشنهادی، ارائه دادند. بر اساس رای‌ داورها، طرح‌هایی که بیشترین امتیاز را دریافت کرده بودند در ابتدای فهرست قرار گرفتند و ده برنده برنامه همیاری به این شکل مشخص شد.

به هر پروژه، مبلغ ۳۰۰۰ دلار امریکا بودجه اختصاص داده شده است که در تاریخ 11 آپریل 2015 (22 فروردین 1394) به اطلاع برنده‌ها رسید. چند روز بعد اطلاعیه آن نیز در سایت فارسی سازمان اقدام آشکار قرار گرفت.

کار اجرایی پروژه های رسما در تاریخ 20 می 2015 (30 اردیبهشت 1394) شروع شد. تولید نهایی این پروژه‌ها در قالب کتاب، کتابچه، فیلم، موزیک ویدیو، کتابخانه آنلاین، پایگاه های اطلاعاتی، نقاشی و کاریکاتور خواهند بود.

تمامی این پروژه‌ها در یک بازه زمانی شش ماهه انجام می‌شوند که تاکنون نیمی از این زمان سپری شده است.

سازمان اقدام آشکار پس از اتمام پروژه ها، به معرفی بیشتر پروژه‌ها خواهد پرداخت. لازم به ذکر است که این پروژه‌ها تنها با حمایت مالی سازمان اقدام آشکار جهانی، انجام شده‌اند و این سازمان، مسئولیتی در قبال محتوا و اطلاعات مندرج در این پروژه‌ها را ندارد.