سازمان اقدام آشکار جهانی

QMDBتارنمای پایگاه اطلاعات سینمایی دگرباشان ​در آگوست سال 2015 ​راه‌اندازی شد. این وبسایت به شکلی اختصاصی به معرفی فیلم، سریال و دیگر رسانه‌های مرتبط با دگرباشان جنسی به زبان فارسی می‌پردازد. ‌

www.qmdb.info

این پایگاه اطلاعات سینمایی یکی از ده طرح پشتیبانی شده در پروژه همیاری مالی دگرباشان جنسی سازمان “اقدام آشکار جهانی (ایگل‌هرک سابق)” است. گردانندگان این تارنما می‌گویند: “فکر راه‌اندازی تارنمایی که بتواند به شکل حرفه‌ای‌تر و مدون به سینما در جامعه دگرباش جنسی بپردازد، به مدت‌ها پیش باز می‌گردد، ولی امکان مالی و زمان آن فراهم نشده بود تا اینکه «اقدام آشکار» حمایت مالی این پروژه‌ را پذیرفت. ما اولین گروهی نیستیم که به مقوله‌ی سینمای دگرباشان جنسی پرداختیم. قبل از ما صفحات فیسبوکی و وبلاگ‌هایی بودند که این راه را آغاز کردند، ولی راه‌اندازی تارنما می تواند نقطه‌ی عطفی باشد برای شکلی جدی‌تر از ایجاد پایگاه اطلاعاتی سینمایی و تداوم آن”.

در ساخت این تارنما سعی شده تا در حد توان از تارنمای معتبر و معروف IMDB الگو برداری شود. دسته‌بندی اصلی مطالبی که در این تارنما معرفی می‌شوند بدین شرح است: فیلم‌های مرتبط با همجنس‌گرایان مرد، همجنس‌گرایان​ زن​، مردان و زنان​ تراجنسی و تراجنسیتی، مردان و زنان​ دوجنس‌گرا،‌​ مردان و زنان دوجنس‌گونه، فیلم‌های مستند، فیلم‌های فارسی‌زبان و نماهنگ‌ها​.​

همچنین شما می‌توانید فیلم‌ها را بر اساس ژانر آن‌ها جستجو کنید. برای هر فیلم مطلب کاملی از جمله داستان، جوایز، بازیگران، شناسنامه‌، آلبوم تصاویر، حاشیه‌ها و نقدهای مرتبط با آن منتشر می‌شود که به خوبی ​مخاطب را با فضای آن فیلم ​آشنا می‌کند.

سینما نقش مهمی در عادی‌سازی حضور دگرباشان جنسی در جوامع پیشرفته ایفا نموده است و توجه به این ابزار می‌تواند در بهبود فضای زیست اجتماعی برای دگرباشان جنسی ایرانی کمک‌کننده باشد. هدف این تارنما در گام اول ایجاد یک پایگاه داده در زمینه فیلم و سریال دگرباشان جنسی به زبان فارسی بوده ‌است. تا کنون پایگاه اطلاعاتی متمرکزی در این زمینه به زبان فارسی وجود نداشته است. همچنین این تارنما در تلاش است فضای گفتگو درباره‌ی فیلم‌ها  و سریال‌ها رسانه‌های اجتماعی و تالارهای گفتگو ایجاد کند. این فضا، گذشته از بحث‌های جذاب فیلم‌شناسی می‌تواند کمک زیادی به شناسایی مشکلات زندگی دگرباشان جنسی کند. خانواده‌ها و افراد غیر دگرباش جنسی می‌توانند به واسطه‌ی سینما، با مسایل و مشکلات دگرباشان جنسی آشنا شده و خود را در موقعیت‌های شخصیت‌های فیلم‌ها قرار داده و نقش خودشان را در پیدایش و یا تشدید مشکلات اجتماعی آنها  بازشناسی کنند.

فاز اول راه‌اندازی و اجرای این پروژه تکمیل شده است. تلاش گردانندگان اصلی تارنما بر این است که از حضور دیگر افراد علاقمند در زمینه‌ی سینما جهت پربارتر شدن این پایگاه اطلاعاتی استفاده شود.

از شما دعوت می‌کنیم از این تارنما بازدید نموده و جهت ارتباط بیشتر، دریافت مطالب مرتبط با فیلم و سریال دگرباشان جنسی، همکاری و پیشنهاد فیلم و سریال برای معرفی به صفحه فیسبوک QMDB در اینجا بپیوندید. معرفی دیگری از این پایگاه را نیز می‌توانید در وبسایت ایرکو – سازمان دگرباشان جنسی ایرانی – بخوانید.

*این پروژه با حمایت مالی سازمان اقدام آشکار جهانی، انجام شده است. این سازمان، مسئولیتی در قبال محتوا و اطلاعات مندرج در این پروژه را ندارد.