سازمان اقدام آشکار جهانی

عمل جراحی تغییر جنسیت، مرحله نهایی تغییر فیزیکی ترنس‌سکشوال‌هاست. ترنس‌سکشوال‌ها اعتقاد دارند که از زمان تولد در بدنی اشتباه به دنیا آمده‌اند و این اختلال هویتی شدید باعث می‌شود که از اوایل دوران کودکی، دچار درد و رنج فراوان گردند. اگرچه علت دقیق ترنس‌سکشوالیته هنوز کشف نشده است، احتمالا دلایلی توام از فاکتورهای روانی و زیستی دارد.

۱. روش‌های علمی موجود

روش‌های متعدد و گوناگونی برای تغییر جنسیت در ترنس‌سکشوال‌ها وجود دارد که با پیشرفت علم این روش‌ها نیز ارتقا پیدا کرده‌اند. در ترنس‌سکشوال‌های زن به مرد، مراحل عمل جراحی معمولا در گام‌های مختلفی انجام می‌شود: خارج نمودن رحم و تخمدان، تغییر دستگاه تناسلی (حذف تمام قسمت‌های واژن با استفاده از جراحی)، بازسازی مجرای ادراری، عمل جراحی پلاستیک بیضه‌ها و نهایتا بازسازی آلت تناسلی با استفاده از انتقال بافت از سایر نواحی بدن یا تکنیک‌های دیگر. بعد از حدود یک سال، زمانی که نوک آلت تناسلی حساسیت خود را به دست آورد، می‌توان آلت تناسلی و بیضه‌های مصنوعی و پروتزی را روی بدن فرد کاشت.

۱-۱. زن به مرد (FTM)

تغییر جنسیت از زن به مرد، معمولا در چند مرحله عمل جراحی انجام می‌گیرد، زیرا فرایندهای پیچیده و زمان‌بندی‌های خاصی برای روش‌های موجود، برقرار است. برای مثال، برای برداشتن سینه که بسته به فیزیک هر فرد، روش‌های متعددی به کار گرفته می‌شود، یا کاشتن آلت تناسلی، که خود دو عمل با پیچیدگی‌های فراوانی هستند.

الف- عمل تخلیه رحم و تخمدان:

اغلب در ترنس‌سکشوال‌های زن به مرد، برای جلوگیری از ترشحات رحم و تخمدان‌ها، در یک عمل جراحی، رحم و تخمدان‌ها را از بدن فرد خارج می‌کنند اما این خود مشکلات زیادی مانند یائسگی زودرس به دنبال خواهد داشت. تکنیک لاپاراسکوپی، تکنیک جدیدی است که در مقایسه با دیگران عمل‌های جراحی باز، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ب- عمل تخلیه سینه:

بعد از هورمون‌درمانی، معمولا ترنس‌سکشوال‌های زن به مرد، سینه‌های خود را با استفاده از عمل جراحی تخلیه می‌کنند. داشتن سینه مردانه و همچنین انتقال نوک سینه به جای مناسب پس از تخلیه آن، نیازمند شگردهای ویژه جراحی است که امروزه پزشکان در آن مهارت یافته‌اند. عمل تخلیه سینه، وابستگی شدید به فورم سینه‌های افراد دارد بنابراین روش‌های متعددی برای آن به مرحله اجرا درآمده است.

منابع انگلیسی‌زبان

ج- عمل کاشت آلت تناسلی:

بیش از هر چیزی برای یک ترنس زن به مرد، در عمل جراحیِ تغییر دستگاه تناسلی خود، داشتن زیبایی و تحریک‌پذیری جنسیِ کافی، مورد اهمیت است. حدود یک سال بعد از کاشت آلت تناسلی که معمولا با تکنیک فالوپلاستی انجام می‌گیرد، حس جنسی در نوک آلت ایجاد می‌شود.

منابع انگلیسی‌زبان

۲-۱. مرد به زن (MTF)

نسبت به عمل تغییر جنسیت از زن به مرد، تراجنسی‌های ام‌تو‌اف یا همان مرد به زن، عملیات جراحی به نسبت ساده‌تری خواهند داشت. در ادامه با این عمل‌های جراحی آشنا خواهید شد.

منبع انگلیسی‌زبان

الف- عمل بزرگ کردن سینه:

برای بزرگ کردن سینه، تزریق آب نمک یا استفاده از انواع پروتزها، جدا از هزینه بالا ممکن است ریسک زیادی را به همراه داشته باشند. داشتن اندامی مناسب برای ترنس‌های مرد به زن، یک حق طبیعی آنها بر بدنشان است. راهنمایی‌های پزشکی و بالینی در این موارد همواره می‌تواند کمک شایانی به این افراد کند.

ب- عمل حذف بیضه:

ترنس‌های زن به مرد، در این عمل جراحی، بیضه‌هایشان برداشته می‌شود و پوست بیضه‌ها در ساخت آلت تناسلی زنانه، به دلیل میزان تحریک‌پذیری جنسی‌شان، به کار برده می‌شود. عمدتا این عمل، همزمان با برداشتن آلت تناسلی مردانه همراه است.

ج- عمل ساخت پرده بکارت در MTF:

وجود باورهایی سنتی، یک سری از ترنس‌ها را بر این عقیده استوار می‌سازد که مانند دختران بیولوژیکی، پرده بکارت را در خود احیا کنند تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند، هرچند این مساله نیازمند بررسی‌ها و تحلیل‌های بیشتری است.

۲. هورمون درمانی

هورمون ‌درمانی معمولا بعد از رسیدن فرد ترنس به مرحله‌ای که تصمیم به تغییر جنسیت می‌گیرد آغاز می‌شود. استفاده از هورمون‌ها معمولا برای تغییر صدا، تغییر در روند رشد موها، تغییر رفتارهای فرد و همچنین اندام‌ها و عضلات او انجام می‌گیرد. استفاده از هورمون‌ها همچنین می‌تواند صدماتی هم به بدن فرد از جمله کبد وی وارد کنند.

منابع انگلیسی‌زبان

خطرات خوددرمانی

شاید کمبود مشاوره و راهنمایی‌های صحیح و ایجاد نکردن بستری مناسب برای افراد که مشکلات جنسی خود را بروز دهند و دنبال پاسخ آن از متخصصین امور باشند، تراجنسی‌ها را در خلوت خود، در معرض خوددرمانی قرار می‌دهد. این کار ممکن است صدمات شدیدی به فرد چه از نظر روحی و چه از نظر فیزیکی بزند.

دوجنسی‌ها

دوجنسی‌ها در بدو تولد یا بعدها در مراحل رشد و تکامل اندام‌های جنسی خود، ممکن است دچار مشکلاتی در اندام‌‌های جنسیتی خود شوند. برای مثال ممکن است یک فرد آلت تناسلی مردانه و همچنین عضو رحم را نیز در بدن خود داشته باشد. این افراد اغلب در زمان تولد توسط پزشک متخصص و با رضایت یا خواست والدین، جنسیت‌شان به یکی از دوگانه‌های زن-مرد تبدیل می‌شود که ممکن است در آینده برایشان مشکلات جدی هویتی ایجاد کند. در این زمینه آلمان اولین کشوری است که قانونی را به تصویب رسانده که به نوزادان دوجنسی این امکان را می‌دهد تا در آینده بنا به تصمیم خود، جنسیت مورد نظرشان را انتخاب کنند. افراد دوجنسی هم ممکن است در روابط جنسی خود دچار مشکلاتی شوند که نیازمند راهنمایی و افزایش آگاهی در این زمینه هستند.

عمل‌های جراحی، معمولا در هنگام تولد بر روی این افراد برای تک‌جنسی کردن آنها انجام می‌گیرد که مشابه با تغییر جنسیت در تراجنسی‌هاست اما اینکه در آینده آنها از جنسیت خود راضی خواهند بود یا نه، مساله‌ای گسترده در جهان است که دولت‌ها و ملت‌ها با توجه به حقوق بنیادین هر انسان در بدو تولد می‌بایست در صدد رفع این مشکلات برآیند.

منابع انگلیسی‌زبان