سازمان اقدام آشکار جهانی

جدیدترین کتاب اقدام آشکار: دگرباشی جنسی در پیشگاه فقه، قانون و جامعه‌ی ایران

جدیدترین کتاب اقدام آشکار: دگرباشی جنسی در پیشگاه فقه، قانون و جامعه‌ی ایران

Examining Human Rights from Religious, Social, Legal and Cultural Perspectivesجدیدترین کتاب اقدام آشکار، اثری پیشرو در زمینه‌ی دفاع از حقوق بشر افراد دگرباش جنسی ایران

بیانیه‌ی مطبوعاتی – برای انتشار فوری

سه‌شنبه، 23 تیر ماه 1394

سوزان تریمال، در آمریکا، 2124306018 و ایمیل strimel@outrightinternational.org

(نیویورک) – روز سه‌شنبه 23 تیر ماه 1394، سازمان اقدام آشکار جهانی مجموعه‌ای از هشت مقاله را در قالب یک کتاب الکترونیک منتشر کرد. این کتاب دربرگیرنده‌ی دیدگاه‌هایی روشنگرانه، مترقی و تفکر برانگیز است و با هدف مقبولیت یافتن افراد جامعه‌ی همجنس‌گرای مرد و زن، دوجنس‌گرا و تراجنسیتی ایران، به دفاع از آنان می‌پردازد.

این کتاب دربرگیرنده مجموعه مقالات فعالان اجتماعی، وکیل‌ها و اندیشمندان ایرانی سرشناس است که سال گذشته (1393) در دومین کنفرانس اقدام آشکار در شهر دوسلدورف آلمان ارائه گردید. کتاب «دگرباشی جنسی در پیشگاه فقه، قانون و جامعه‌ی ایران»، وضعیت حقوق بشر افراد دگرباش جنسی ایرانی را از چشم‌انداز حقوقی، مذهبی و اجتماعی، به تحلیل و بررسی می‌نشیند.

اقدام آشکار با همکاری گروهی از مترجم‌ها و محقق‌ها، مقالات برگزیده‌ی کنفرانس مرداد 1393 شهر دوسلدورف را در دو نسخه‌ی فارسی و انگلیسی برای انتشار آماده کرده است. جسیکا استرن، مدیر اجرایی اقدام آشکار می‌گوید، «این اثر نشان‌دهنده‌ی رویکردهایی چشمگیر و غنی از مدافعین حقوق دگرباشان جنسی در ایران است. ایران را اغلب در رسانه‌های غرب، کشوری شرور جلوه‌ می‌دهند. ولی ما باور داریم با اطلاعات سرشار ارائه شده در این اثر، بتوانیم امکانات جدیدی در اختیار فعال‌ها و هم‌پیمانان جامعه‌ی دگرباشان جنسی ایران قرار بدهیم. همچنین بتوانیم به درک بهتری نسبت به کنش‌های پیش‌روی جامعه‌ی ایران برسیم و این کنش‌ها را به آثار مشابه جهانی منتقل کنیم.»

در میان چهره‌های برجسته حاضر در این کتاب 135 صفحه‌ای، چهره‌های حقوقی، مهرانگیز کار، حسین رئیسی و مهر‌انگیز کار هستند که آثار بخش «رویکردهای حقوقی» کتاب را نوشته‌اند. محقق‌های اسلام‌شناس، آرش نراقی و مهرداد علی‌پور، تحلیل‌هایی عمیق از موضوع اسلام و همجنس‌گرایی در بخش «رویکردهای مذهبی» کتاب ارائه داده‌اند. فعال حقوق بشر، زینب پیغمبرزاده و وکیل حقوقی مانی مستوفی، مقالاتی در بخش «رویکردهای اجتماعی» در موضوع وضعیت جامعه‌ی دگرباشان جنسی ایران نوشته‌اند.

مهرانگیز کار، وکیل برجسته‌ی ایران و فعال حقوق بشر، شخصاً در کنفرانس 1393 اقدام آشکار در شهر دوسلدورف حاضر شده بود و در این مورد می‌گوید: «دوسلدورف کنفرانسی بود که در جریان برگزاری آن، بتدریج با عمق این مسأله اجتماعی آشنا می‌شدیم. مبادله نقطه‌نظرهای فلسفی، حقوق بشری، دینی، فرهنگی نشان می‌داد که موضوع به قدمت تاریخ بشر است. هرچند در این زمان، وارد سیاستگذاری و حوزه‌های وسیع بحث‌های نظری شده است. همچنین این نکته فهمیده شد که با موضوعی انسانی و بسیار ساده وارد چالش شده‌ایم که در عمل معلوم نیست زیر سلطه کدام شرایط بشدت پیچیده شده‌اند.»

برنامه ایران سازمان اقدام آشکار از 1392 تاکنون، مجموعه‌ای غنی از منابع فارسی زبان را برای کمک به وضعیت جامعه‌ی دگرباشان جنسی ایران منتشر کرده است. این مجموعه منابع فارسی، همچنین به فعال‌های هم‌پیمان جنبش دگرباشان جنسی ایران کمک می‌کند تا مؤثرتر و کامل‌تر با تمرکز بر حقوق بشر افراد کار کنند و نسبت به هویت و گرایش جنسی افراد، درک و بردباری بیشتری از خود نشان دهند.

حسین علیزاده، مدیر برنامه‌ی خاورمیانه و شمال افریقای اقدام آشکار می‌گوید، «جدیدترین کتاب سازمان، اثری ماندگار است که به مجموعه‌ی در حال گسترش منابع بخش ایران ما اضافه می‌شود.»

علیزاده در ادامه می‌گوید: «مجموعه‌ی انتشارات اقدام آشکار به زبان فارسی، برای مقابله با سانسور گسترده حکومت ایران در زمینه هویت‌های جنسی و روابط بین افراد همجنس تولید و ارائه شده‌اند. منابع ما به زبان فارسی، مجموعه‌ای گسترده از موضوع‌ها را شامل می‌شود. از درسنامه رسانه‌ای برای رسانه‌های ایرانی گرفته در مورد حقوق افراد دگرباش جنسی تا منابع حقوقی برای وکیل‌هایی که مدافع افراد متهم به رابطه بین افراد همجنس شده‌اند.»

شرکت‌کنندگان کنفرانس 1393 دوسلدورف، به تحسین حضورشان در این جمع پرداخته‌اند و این همراهی را فرصتی برجسته برای پیشرفت حقوق افراد بر پایه گرایش و هویت جنسی آنان در ایران دانسته‌اند.

مهری جعفری، وکیل ایرانی-بریتانیایی و مدافع قدیم حقوق دگرباشان جنسی ایران می‌گوید: «فرصت بیان ایده‌ها و تحقیق‌های گوناگون در میان کارشناسانی متفاوت، فرصتی یگانه و بی‌اندازه ارزشمند بود.»