سازمان اقدام آشکار جهانی

انتشار رمان مصور یوسف و فرهاد

انتشار رمان مصور یوسف و فرهاد

Yusef&Farhad Cover 2دوشنبه، 30 آذر 1394
تماس: سوزان تریمل، hello@outrightinternational.org

سازمان «اقدام آشکار جهانی»، داستان گرافیکی یوسف و فرهاد را به شکل کامل و به صورت رایگان برای دسترسی عمومی عرضه می‌کند. یوسف و فرهاد، داستان عاشقانه‌ای است که گوشه‌هایی از مشکلات حقوق بشری ایرانیان دگرباش جنسی برای پذیرش در خانواده و جامعه را بازگو می‌کند.

نیویورک – پس از انتشار سریالی داستان عاشقانه یوسف و فرهاد ، یک زوج همجنس‌گرا ایرانی،  بر روی شبکه فیسبوک، سازمان بین المللی«اقدام آشکار»، روز دوشنبه 30 آذز ماه، این داستان گرافیکی بیست صفحه‌ای را به صورت رایگان برای دسترسی عمومی در وب‌سایت خود عرضه می‌کند.

این داستان گرافیکی، اگرچه کاری انتزاعی است، اما گوشه‌هایی از مشکلات واقعی زندگی دگرباشان جنسی در ایران و جهان را در خصوص پذیرش آنان از سوی خانواده و جامعه، بازتاب می‌دهد.

همانگونه که غالبا در زندگی واقعی همجنسگرایان ایرانی هم صادق است، دو شخصیت اصلی داستان در حالی که تلاش می‌کنند تا به حق اولیه‌شان در ابراز عشق برسند، از سوی خانواده‌های خود طرد می‌شوند.

جسیکا استرن، مدیر اجرایی سازمان «اقدام آشکار» در مقدمه‌ این رمان چنین می‌نویسد: «ما امیدوار هستیم تا با این رمان شگفت‌انگیز، از خانواده‌های ایرانی‌ای که با گرایش جنسی عزیزان‌شان در کشمکش هستند بخواهیم تا این عزیزان را با  احترام تمام بپذیرند.»

این داستان که به شکل سریال هفتگی از مرداد ماه امسال به زبان‌های انگلیسی و فارسی منتشر می‌شود تا کنون بیش از 44 هزار بازدیدکننده داشته است و بیش از 11 هزار بار توسط کاربران فیسبوکی در باره آن گفتگو شده است.
بخش آخر این سریال روز 10 دی ماه 1394 در صفحه فیس‌بوک سازمان منتشر خواهد شد، روزی که آغاز سال نوی میلادی 2016 است و می‌تواند یادآوری این مناسبت برای دعوت به آغاز سالی جدید با ذهنی و قلبی باز باشد.

 این داستان با همکاری خلیل بندیب، کارتونیست سیاسی امریکایی-الجزایری و امیر سلطانی، نویسنده شناخته شده ایرانی-آمریکایی که خالق داستان گرافیکی پرفروش “بهشت زهرا” نیز هست، تولید شده است.

سازمان «اقدام آشکار»، از سال 1391 کار در زمینه حقوق دگرباشان جنسی ایران را با همکاری جامعه دگرباشان جنسی ایرانی و متحدان آنها آغاز کرد. این سازمان یکی از محبوب‌ترین وبسایت‌های مربوط به حقوق دگرباشان جنسی را اداره میکند. یکی از آثار منتشر شده این سازمان، کتاب راهبردهای موثر حقوقی در دفاع از دگرباشان جنسی است که برای وکلای دگرباشان جنسی ایرانیِ متهم به همجنس‌خواهی تهیه شده است. سازمان «اقدام آشکار» همچنین تاکنون بیش از صد روزنامه‌نگار فارسی‌زبان را در نحوه پوشش اخبار مربوط به دگرباشان جنسی آموزش داده است.

شیرین عبادی، در مقدمه‌ای در مقدمه داستان، از امیدی که اکثر ایرانیان به احترام، کرامت انسانی و پذیرش دارند می‌گوید. او همچنین اضافه می‌کند: «با آرزوی آنکه روزی همه قبول کنیم که انسانها حق دارند متفاوت باشند و متفاوت زندگی‌ کنند».

امیر سلطانی در موخره کتاب می‌نویسد: “هنگامی که سازمان «اقدام آشکار جهانی»، ما را به همکاری با کارزاری برای آگاهی‌بخشی درباره‌ی وضعیت جامعه‌ی دگرباشان جنسی ایران دعوت کرد، من و خلیل حس کردیم که باید بلافاصله این کار را قبول کنیم. آخر چه کسی می‌تواند در مقابل دعوت به یک جهاد واقعی – جهاد برای عشق – مقاومت کند؟”

برای اطلاعات بیشتر در مورد یوسف و فرهاد به این صفحه مراجعه کنید. برای دانلود کتاب به زبان فارسی و انگلیسی اینجا را کلیک کنید.

درباره سازمان «اقدام آشکار جهانی»

هر روزه در سراسر جهان، حقوق و کرامت انسانی دگرباشان جنسی به روش‌های گوناگون مورد تعرض قرار می‌گیرد که برای وجدان آدمی تکان‌دهنده است. روایت‌های ایشان از مصائب و مشکلات و تاب و تحمل‌شان در برابر آن‌ها، حیرت‌انگیز است، با این حال این روایت‌ها برای آن‌هایی که قدرت ایجاد تغییر دارند، ناشناخته مانده است و یا به طور عمد نادیده گرفته شده است.

سازمان «اقدام آشکار جهانی» با دفاتری در شش کشور در سال 1990 میلادی به عنوان «کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر مردان و زنان همجنس‌گرا» پایگذاری شد. این سازمان برای کمک به شناسایی راه‌حل‌های ‌مردم‌محور به منظور ارتقای سیاست‌هایی با توان ایجاد تغییرات دائمی، همراه با دگرباشان جنسی در کشورهای در حال توسعه کار می‌کند. ما موارد نقض حقوق بشر دگرباشان جنسی را با دقت دنبال و ثبت می‌کنیم تا به هنگام نقض این حقوق اقدام لازم را انجام دهیم. ما افراد را آموزش می‌دهیم تا موارد خشونت را برملا کرده و از خود دفاع کنند.

سازمان «اقدام آشکار» با دفتر مرکزی در نیویورک، تنها سازمان بین‌المللی ویژه دگرباشان جنسی است که در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، برای دفاع از پیشرفت حقوق انسانی دگرباشان جنسی حضور دائمی دارد.