سازمان اقدام آشکار جهانی

راهنمای آموزشی ویژه روزنامه‌نگاران و رسانه‌های فارسی‌زبان (ویرایش دوم)

در آوریل 2013  سازمان اقدام آشکار جهانی پس از یک سال تحقیق و مطالعه انجام گرفته توسط تیمی از متخصصین، در نسخه نخست خود این جزوه را منتشر کرد. در این جزوه، راهنمایی توضیحی برای رسانه‌های فارسی‌زبان عرضه شد تا آنان بتوانند به مسائل افراد با هویت و گرایش جنسی متفاوت در جامعه فارسی‌زبان بپردازند. عنوان جزوه چنین است: «چگونه مسائل دگرباشان جنسی را پوشش دهیم». این اولین اثر منتشر شده توسط سازمان به زبان فارسی است و در این جزوه تلاش شده است تا نیازمندی‌های حرفه‌ای‌های رسانه‌های ایران، برای گزارش مسائل مرتبط به دگرباشان جنسی (ال‌جی‌بی‌تی) ایرانی، رفع شود.

نسخه به روز شده و کامل شده این جزوه که در زمستان 2015 انجام گرفت، شامل بر 15 فصل است که نسبت به نسخه قبلی، با مثال‌های عینی و فصل‌هایی ضروری و اضافه‌تر همراه شده است. فصل‌بندی کتاب در نسخه جدید که با صفحه‌بندی بهتر و ویرایش دقیق‌تری نسبت به نسخه قبلی انجام شده، شامل این موارد است: پیش‌گفتار؛ دگرباشان و رسانه‌های جدید؛ سازمان ملل متحد و حقوق دگرباشان جنسی؛ معاهده‌های بین‌المللی، سازمان ملل و حقوق دگرباشان جنسی؛ مفاهیم نظری در ارتباط با سکسوالیته، جنسیت و گرایش جنسی؛ مفاهیم نظری؛ گوناگونی جنسی و روابط با همجنس در ایران و زبان فارسی؛ روابط جنسی با همجنس در ایران معاصر؛ واژه‌ها و اصطلاحات مورد نیاز در حوزه جنسیت و گرایش جنسی؛ زبان کوچه و خیابان؛ آشکارسازی، همجنس‌گراهراسی و همجنس‌گراستیزی؛ تاریخ درمان همجنس‌گرایی؛ نمادها و تاریخ‌های مهم؛ قانون مجازات اسلامی؛ اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری در رابطه با دگرباشان جنسی؛ ادیان و دگرباشان جنسی.

سازمان اقدام آشکار هم‌اکنون از این جزوه – به‌عنوان اولین اثر جامع در این زمینه به زبان فارسی – استفاده می‌کند تا ارتباط لازم را با سردبیرها و روزنامه‌نگارها پیدا کند، این جزوه را به‌دست رسانه‌های فارسی برساند و آن را در دسترس جامعه اینترنتی قرار دهد. با این روش، رسانه‌های گوناگون فارسی و روزنامه‌نگاران می‌توانند به بدنام‌سازی افراد جامعه دگرباشان جنسی خاتمه دهند و مرزهای همجنس‌گراهراس (هموفوبیا) در ایران را محدود سازند. این جزوه هم‌اکنون با موفقیت در چندین رسانه‌ مطرح بین‌المللی استفاده می‌شود و در کمتر از یک ماه، 35 روزنامه‌نگار و سردبیر کارگاه آموزشی سازمان را طی کرده‌اند و در این کارگاه، این جزوه را آموخته‌اند.

همچنین موجود در