سازمان اقدام آشکار جهانی

«وضعیت افراد تراجنسیتی در ایران» ،عنوان گزارش تحقیقی جامعی است که در تابستان سال ۱۳۹۵ توسط موسسه اقدام آشکار جهانی منتشر شد. این گزارش که حاصل پنج سال پژوهش و تحقیق است ، به ثبت تجارب جمعی افراد ترنس ایرانی با توجه به روایات و شهادت خود ایشان می‌پردازد.

برای تهیه این گزارش ،سازمان اقدام آشکار جهانی، بین شهریور 1391 و دی‌ماه 1393 با 34 ترنس ایرانی مصاحبه کرد. در طول این مدت، پژوهشگران سازمان دو بار به ترکیه (شهریور 1392 و آبان 1394)، و یک بار هم به کانادا (مرداد 1392) مسافرت کردند تا با پناهندگان و پناهجویان ترنس مصاحبه انجام دهند. دولت ایران به سازمان‌های غیر دولتی (NGO) مانند سازمان اقدام آشکار جهانی، اجازه ورود به کشور با هدف انجام تحقیقات مستقل در زمینه نقض حقوق بشر را نمی‌دهند. بنابراین ما با برخی از افراد ترنس ایرانی خارج از ایران بطور حضوری، و با برخی از افراد ترنس ایرانی داخل ایران از  طریق تلفن، اسکایپ، و یا دیگر برنامه‌های نرم‌افزاری، ارتباط برقرار کرده و مصاحبه انجام دادیم. افراد مصاحبه شده بین سنین 22 تا 38 سال قرار داشتند، و متعلق به طبقات مختلف اجتماعی-اقتصادی، تحصیلی، دینی، منطقه جغرافیایی رشد و زندگی، شغل و حرفه، و فرهنگی بودند. در نهایت سازمان اقدام آشکار جهانی از بیش از 50 منبع نوشتاری (شامل متن‌های مصاحبه‌ها، مدارک قانونی، مکاتبات دولت ایران، گزارش‌های کنفرانس‌ها، و نشریات) مربوط به وضعیت جامعه افراد ترنس استفاده نمود. ترجمه انگلیسی مصاحبه‌ها و اولین نسخه گزارش که به زبان فارسی بود، و مشاوره‌های متعدد با متخصصان این حوزه، با هدف افزایش دقت در گزارش‌ها، فرایندی طولانی و نیازمند تلاش جمعی بود. اگرچه مدت زمان طولانی صرف این گزارش شد، اما توانستیم گزارشی را آماده کنیم که منعکس کننده نیازهای فزاینده و ذات در حال تکامل جامعه ترنس ایرانی باشد.

  • برای دریافت نسخه قابل چاپ این کتاب در قالب پی‌دی‌اف، اینجا را کلیک کنید
  • برای دریافت نسخه موبایل این کتاب در قالب پی‌دی‌اف، اینجا را کلیک کنید

موسسه اقدام آشکار جهانی همچنین اقدام به انتشار ویدیوی کوتاهی نموده که در آننظر فعالان حقوق دگرباشی جنسی در در زمینه وضعیت جامعه تراجنسی در ایران به تصویر کشیده شده است.

همچنین موجود در