سازمان اقدام آشکار جهانی

کتاب رمان مصور زوج جوان ایرانی، «یوسف و فرهاد»،‌ از سوی سازمان اقدام آشکار جهانی به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شد. این رمان در کنار شعرگونگی، موانع و پیروزی‌هایش، همچون یک داستان عاشقانه کلاسیک است.

بااین‌حال، رابطه بین دو مرد در ایران به زحمت می‌تواند یک عشق ساده باشد. همانند بسیاری از دیگر کشورهای دنیای امروز، حقوق پایه‌ای ایرانیان دگرباش جنسی (زنان و مردان همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، تراجنسیتی و یا میان‌جنسی) توسط دولت، رعایت نمی‌شود. در حقیقت، ایران یکی از 75 کشور دنیای امروز است که رابطه رضایت‌مندانه بین دو همجنس بالغ را جرم‌انگاری کرده است و یکی از معدود کشورهاست که این رابطه را با مرگ، مجازات می‌کند.

هرچند درنهایت زندگی روزمره پیچیده‌تر از حقوق نوشته شده در کتاب‌هاست. مردان و زنان همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، تراجنسیتی‌ و میان‌جنسی ایرانی می‌دانند چطور از  مقابل این پیچیدگی‌ها، عبور کنند. از یک سو، چشمی مراقب به قانون دوخته‌اند، از سویی دیگر با انتظارات جامعه و خانواده کنار می‌آیند که از آنها ازدواج، شغل و بچه، آن هم در رابطه‌ای دگرجنس‌گرایانه طلب می‌کنند. به رغم تمامی این‌ها، دگرباشان جنسی ایرانی دوست‌پسرها و دوست‌دخترهای خودشان را پیدا می‌کنند، حمایت اعضای خانواده‌ خودشان را کسب می‌کنند و حتی با وجود آنکه سخت به نظر می‌رسد، حامی‌هایی هم دارند. هرچند مسیر زندگی‌شان راحت نیست و همه ختم به پایانی خوش نمی‌شوند. کارهای بسیاری برای انجام دادن در پیش‌رو است.

هیچ شکی در این نیست که جامعه ایران در حال تغییر است و این تغییر شامل جامعه دگرباشان جنسی نیز می‌شود. با این داستان تصویری استثنایی، ما در سازمان اقدام آشکار جهانی امیدوار هستیم تا خانواده‌های ایرانی‌ای که با گرایش جنسی عزیزانشان در کشمکش هستند، آنها را با وقار تمام بپذیرند. شاید این داستان یک رویا جلوه کند، ولی همین رویاها است که به ما کمک می‌کند وضعیت موجود را تغییر بدهیم. دسترسی به مردم از طریق داستانی مانند «یوسف و فرهاد» به معنای دست‌یابی به مردم در جایی است که زندگی می‌کنند.

این داستان گرافیکی، اگرچه کاری انتزاعی است، اما گوشه‌هایی از مشکلات واقعی زندگی دگرباشان جنسی در ایران و جهان را در خصوص پذیرش آنان از سوی خانواده و جامعه، بازتاب می‌دهد. این داستان در یک صفحه فیسبوکی به صورت سریالی منتشر شده است.  این کتاب با همکاری خلیل بندیب، کارتونیست سیاسی امریکایی-الجزایری و امیر سلطانی، نویسنده شناخته شده ایرانی-آمریکایی که خالق داستان گرافیکی پرفروش “بهشت زهرا” نیز هست، تولید شده است. در این زمینه خبر انتشار این رمان را در وبسایت فارسی و انگلیسی بخوانید.

برای دیدن مجموعه سریالی این رمان به این صفحه مراجعه کنید.

همچنین موجود در