سازمان اقدام آشکار جهانی

«وضعیت زنان همجنس گرا در ایران» ، عنوان گزارشی است که موسسه اقدام آشکار جهانی در تابستان ۱۳۹۵ منتشر نمود. این گزارش یافته‌های تحقیق سازمان اقدام آشکار جهانی (OutRight Action International) در رابطه با حقوق بشر زنان همجنس‌گرا ایرانی در سه زمینه قانون، سیاست و از نظر اجرایی را ارائه می‌دهد.

یافته‌های این گزارش بر اساس مصاحبه‌ها، تحقیقات کتاب‌خانه‌ای، و بررسی رسانه‌ها بوده است. پژوهشگران سازمان اقدام جهانی آشکار مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها را بین شهریور 1391 و دی‌ماه 1393 انجام دادند. در طی این دوران، سازمان اقدام جهانی آشکار، با زنان همجنس‌گرا داخل و خارج از ایران بطور مستقیم و یا آنلاین مصاحبه کرد. در مجموع با 42 نفر مصاحبه شد. مصاحبه شوندگان از سنین مختلف (21 تا 50 سال)، محیط خانوادگی، سطوح تحصیلات و مشاغل متفاوت و جاهای مختلف ایران بودند. مصاحبه‌ها بطور متوسط بین یک تا دو ساعت و به زبان فارسی انجام شدند. برای مصاحبه مستقیم و ملاقات حضوری با زنان همجنس‌گرای پناهجو و پناهنده، تیم پژوهشگران سازمان دو بار به ترکیه (شهریور 1391 و آبان 1393)، و یک ‌بار به کانادا (مرداد 1392) مسافرت کرد. ترجمه انگلیسی مصاحبه‌ها، و نسخه ابتدایی گزارش که به زبان فارسی بود، و مشاوره‌های گسترده با اساتید و اهل فن به منظور هر چه دقیق‌تر بودن گزارش، تلاش جمعی بود، که گرچه بسیار زمان برد، اما کمک کرد در نهایت گزارشی به‌دست آید که منعکس کننده نیازهای افزاینده و ذات در حال تکامل جامعه زنان همجنس‌گرای ایران باشد.

سازمان اقدام آشکار جهانی از تمامی کسانی که اطلاعات خودشان را برای این گزارش در اختیار ما گذاشتند قدردانی می‌کند.

  • برای دریافت نسخه قابل چاپ این کتاب در قالب پی‌دی‌اف، اینجا را کلیک کنید
  • برای دریافت نسخه موبایل این کتاب در قالب پی‌دی‌اف، اینجا را کلیک کنید

موسسه اقدام آشکار جهانی همچنین اقدام به انتشار ویدیوی کوتاهی نموده که در آن نظر فعالان حقوق دگرباشی جنسی در در زمینه وضعیت زنان دگرباش در ایران به تصویر کشیده شده است.

همچنین موجود در